Gazpacho med vannmelon
Foto: THEPALMER

Gazpacho med vannmelon

Den spanske nasjonalretten Gazpacho med opphav i Andalucia skal serveres kald. Her passer det ekstra godt med vannmelon i.

Fremgangsmåte

  1. Hakk ingrediensene i biter, bland grønnsaker, olje og eddik.
  2. La brødet ligge i bløt i litt vann før bruk.
  3. Kjør alt i kjøkkenmaskin eller bruk stavmikser til du har en puré, smak til med salt.
  4. Sil massen slik at eventuelle faste ingredienser ikke blir med i suppa. 
Marinert cherrytomat:
  1. Fjern skinnet forsiktig av cherrytomatene. Det gjør du ved å dyppe dem i kokende vann noen sekunder og deretter i iskaldt vann. Da blir det lettere å fjerne skinnet.
  2. Bland balsamicoeddik, hvit pepper, hakkete basilikumblader og olivenolje i en bolle, smak til med salt. Legg cherrytomatene i blandingen og la alt stå i kjøleskapet over natten (må lages dagen før suppa lages).
  3. Før servering skjærer du til firkantete biter av vannmelon (ca 1x2 cm). Lag et hakk i den ene siden og la vannmelonbiten hvile med hakket mot den ene kanten av glasset slik at pinnen hviler støtt på glasskanten.

Tips:
Suppen kan serveres i cocktailglass med stett og pyntes med følgende ingredienser:

Bruk trepinner som er litt lengre enn glassets diameter. Tre på en marinert cherrytomat, ett blad basilikum og en formskåret, firkantet bit av vannmelon. Pinnen legges på tvers over kantene på glasset.

Ved riktig festlige anledninger smaker det godt med en liten skvett vodka i bunnen av glasset før suppa fylles i. 

Tips: Passer godt som forrett en varm sommerdag. Da rekker oppskriften til 12 personer. Rester av gazpaco holder godt på en flaske i kjøleskapet noen dager.

Sendt inn av Svein Marvik

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Best av 350 testede viner: Med denne hvitvinen får du en smak av virkelig storhet
+
Tester

Best av 350 testede viner: Med denne hvitvinen får du en smak av virkelig storhet

En av vinverdenens fremste cru-er gir med denne en vin som selv et moderat vinbudsjett tåler. Og den kan legges dypt i kjelleren. Blant de 350 testede vinene er det godbiter i alle prisklasser.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

200 rødviner testet: Burgunds største forelskelse er vanskelig å komme unna
+
Tester

200 rødviner testet: Burgunds største forelskelse er vanskelig å komme unna

Vi snakker om Les Amoureuses i Chambolle-Musigny - viner som koster det samme som grand cruer. For de fleste blir det med å lese om dem. Trøsten er at det finnes mye annet langt mer prisgunstig blant de 200 rødvinene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget
+
Godbiter i pollisten

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget

Kitzeck-Sausal er et område få har hørt om, men som du ikke glemmer når du først har vært der.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Unike Andes-nære viner
+
Ukens vin

Unike Andes-nære viner

Det finnes høyereliggende vinmarker i Argentina enn hvor disse kommer fra, men veldig få som er så nær og så påvirket av Andes-fjellene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Nystekt sild med nypotetsalat - det er sommermat det
Dagens rett

Nystekt sild med nypotetsalat - det er sommermat det

Den delikate smaken av silda som fanges på denne tiden av året, kombinert med søte nypoteter i en syrlig lun dressing, er for mange den virkelige smaken av sommer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Dette er en av få flasker igjen fra den legendariske 1996-årgangen
+
Tester
100 musserende viner testet

Dette er en av få flasker igjen fra den legendariske 1996-årgangen

Om 5500 er for mye, finnes andre vellagrete champagner til gunstigere pris, og ikke minst mange andre riktig så spennende nye bobler i toppklassen. Samt også noen veldig gode kjøp.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her