Gazpacho med vannmelon
Foto: THEPALMER

Gazpacho med vannmelon

Den spanske nasjonalretten Gazpacho med opphav i Andalucia skal serveres kald. Her passer det ekstra godt med vannmelon i.

Fremgangsmåte

  1. Hakk ingrediensene i biter, bland grønnsaker, olje og eddik.
  2. La brødet ligge i bløt i litt vann før bruk.
  3. Kjør alt i kjøkkenmaskin eller bruk stavmikser til du har en puré, smak til med salt.
  4. Sil massen slik at eventuelle faste ingredienser ikke blir med i suppa. 
Marinert cherrytomat:
  1. Fjern skinnet forsiktig av cherrytomatene. Det gjør du ved å dyppe dem i kokende vann noen sekunder og deretter i iskaldt vann. Da blir det lettere å fjerne skinnet.
  2. Bland balsamicoeddik, hvit pepper, hakkete basilikumblader og olivenolje i en bolle, smak til med salt. Legg cherrytomatene i blandingen og la alt stå i kjøleskapet over natten (må lages dagen før suppa lages).
  3. Før servering skjærer du til firkantete biter av vannmelon (ca 1x2 cm). Lag et hakk i den ene siden og la vannmelonbiten hvile med hakket mot den ene kanten av glasset slik at pinnen hviler støtt på glasskanten.

Tips:
Suppen kan serveres i cocktailglass med stett og pyntes med følgende ingredienser:

Bruk trepinner som er litt lengre enn glassets diameter. Tre på en marinert cherrytomat, ett blad basilikum og en formskåret, firkantet bit av vannmelon. Pinnen legges på tvers over kantene på glasset.

Ved riktig festlige anledninger smaker det godt med en liten skvett vodka i bunnen av glasset før suppa fylles i. 

Tips: Passer godt som forrett en varm sommerdag. Da rekker oppskriften til 12 personer. Rester av gazpaco holder godt på en flaske i kjøleskapet noen dager.

Sendt inn av Svein Marvik

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Kveite med smørsaus og mandelpotetpure - garantert feststemning
Dagens rett

Kveite med smørsaus og mandelpotetpure - garantert feststemning

Denne oppskriften har veldig klassiske ingredienser, men smaker ikke mindre spennende av den grunn.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

På søndag blir det en riktig så staselig middag med helstekt kylling
Dagens rett

På søndag blir det en riktig så staselig middag med helstekt kylling

Denne oppskriften på helstekt kylling er inspirert av en måte å tilberede villfugl på.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Her ser du en av de mestvoksende vinstilene på polet
+
Godbiter i pollisten

Her ser du en av de mestvoksende vinstilene på polet

Vi snakker om tysk pinot noir i flaske. Men ukens godbit er ikke hvilken som helst, for denne byr på sykt god valuta for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Dette er så nært en barolo som mulig, men uten den lange modningen
+
Ukens vin

Dette er så nært en barolo som mulig, men uten den lange modningen

Selv om druematerialet er nebbiolo fra toppmarker i La Morra, er prisen halvparten..

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Be inn til indisk gryte-aften med svine-korma med epler og spinat
Dagens rett

Be inn til indisk gryte-aften med svine-korma med epler og spinat

Du kan lage indiskinspirert mat enkelt hjemme selv med denne oppskriften. Halvfabrikata eller laget fra bunnen av - du avgjør.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Miks en spennende drink med det som står innerst i barskapet
Ukens drink

Miks en spennende drink med det som står innerst i barskapet

Vi snakker om bananlikøren som i kombinasjon med frisk salvie, ananas og bourbon skaper magi i drinkglasset.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her