Gresk lammegryte med kinakål
Apéritif

Gresk lammegryte med kinakål

Ha alt i en gryte la den passe seg selv slik de gjør i Hellas. Server brød til og bruk brødbiter slik at du får med deg all den gode kraften.

Fremgangsmåte

  1. Tørk kjøttstykkene med kjøkkenpapir. Fres løken i oljen til den er blank og myk.
  2. Øk varmen og stek kjøttet 10-15 minutter, snu og vend det ofte.
  3. Tilsett buljong eller vann og litt salt.
  4. Legg på lokk og kok på svak varme til kjøttet er mørt, ca 45-60 minutter.
  5. Ha i kinakål og 3 ss dill og bland forsiktig.
  6. Legg på lokk og la gryten trekke i 15 minutter. Ta den av platen.
  7. Pisk sammen egg og sitronsaft og pisk i litt av den varme kraften fra kjøttgryten.
  8. Ta kasserollen av platen og tilsett eggblandingen i en tynn stråle mens du rister på gryten.
  9. Vend forsiktig sammen.
  10. Varm forsiktig opp i 3-4 minutter mens du rister på gryten så kjøttet dekkes av et tynt lag saus.
  11. Gryten må ikke koke, da skiller sausen seg.

Denne retten er typisk vår- og påskerett som helst lages av kopplam og vårens første grønnsaker. Mange av ingrediensene i denne retten brukes også i magrista - en suppe som ofte er den første kjøttretten man spiser etter at fasten er over, etter oppstandelsesmessen ved midnatt lørdag. Helst skal retten lages av lammelår, men utbenet bog går like bra. Server brød til og bruk brødbiter slik at du får med deg all den gode kraften

Flere oppskrifter på lammegryter finner du her

Mange andre deilige retter med lam

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Å bake brød er fantastisk terapi som også gir stor belønning i form av god smak og en følelse av å lykkes
Ukens kake
Oppskrifter hjemmebakt brød

Å bake brød er fantastisk terapi som også gir stor belønning i form av god smak og en følelse av å lykkes

Velg oppskriften som passer din dagsform og innhold i kjøkkenskapet best, blant disse velutprøvde og velsmakende brødene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Slik håndterer vinprodusentene de mange krisene
+

Slik håndterer vinprodusentene de mange krisene

Vinverdenen står i tre kriser, en miljømessig, en økonomisk forårsaket av fallende etterspørsel og en identitetskrise. Problemene de skaper løses på en rekke ulike måter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

De lekreste bobler finnes på 60+ pol
+
Godbiter i pollisten

De lekreste bobler finnes på 60+ pol

Denne champagne-neoklassikeren er ikke bare nydelig nå, men har dokumentert en usedvanlig god lagringsevne – etter omkorking.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid
+
Ukens vin

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid

På plass på 180 pol, prisen er utrolig god, og den finnes sågar i magnum, også den til svært god pris.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Kalkun kan også serveres på denne måten
Dagens rett

Kalkun kan også serveres på denne måten

Når den milde kalkunsmaken pakkes inn i karri og kokos, og alt serveres i en gryte, har du en perfekt rett til koldtbordet eller hovedrett om du har mange til bords.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Slik bruker du opp restene etter julematen
Guide
Rester julemat

Slik bruker du opp restene etter julematen

Av restene fra julematen kan du lage mange nok smakfulle munnfuller at det blir nok til flere. Eller bare en rekke gode middager i årets første uke. Her får du oppskriftene.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her