Grillede kamskjell med sommerlig salat
Foto: Aperitif.no

Grillede kamskjell med sommerlig salat

Kamskjell som bare har fått fine grillmerker og med salat til er så sommerlig som en rett kan bli.

Fremgangsmåte

  1. Rens kamskjellene, skyll dem raskt og klapp dem tørre på kjøkkenpapir. Sett dem kaldt frem til de skal grilles.
  2. Salaten:
  3. Kok ferskpotetene med skallet på i usaltet vann til de er akkurat kokte, skjær dem i båter eller skiver.
  4. Knekk av den nederste treete enden av aspargesen og kok dem knapt møre i godt saltet vann, del dem i passe stykker.
  5. Skjær et kryss i toppen av tomaten og dypp den i kokende vann et par senkunder før du dypper den i iskaldt vann.
  6. Flå skinnet av tomaten, det den i båter, skrap ut kjernehuset og skjær tomatkjøttet i små terninger.
  7. Lagr dressing av gressløk, olje, eddik og honning og smak til med salt og pepper.
  8. Bland dressingen med poteter, asparges og tomat. 
  9. Kamskjellene:
  10. Pensle kamskjellene lett med olje, dryss på en anelse salt og pepper og stek dem på grill til du får en fin stekeskorpe på en side, snu og få litt varme på den andre siden.
  11. Steketiden varierer med størrelsen på skjellene. Kamskjell må aldri steke for lenge, da blir de tørre og seige, og de skal ha en lett rå kjerne. Server kamskjellene nystekte med den lune salaten. 
  12. Kamskjellene er nå perfekt stekt og kan serveres. Du kan også ha i litt limejuice, krydderurter eller hvitløk i det du har i smøret for å gi mer smak til skjellene.

Tips: Du kan også steke kamskjellene i pannen. Snitt da noen ruter i den største flate siden av kamskjellet og stek det på høy varme i litt olje. Etter ett minutt har du i 1 ss usaltet smør og tar skjellene av platen, snu skjellene og øs over smør og oljeblandingen. Ha på salt og nykvernet pepper. 

Se flere lekre retter med kamskjell her

Sendt inn av Aperitif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå

Fem nye stjerner til Norge hvor noen har ventet lenger enn andre - dette er nå verdens nordligste michelinrestaurant

Gaptrast i Bergen får to stjerner mens Kvitnes Gård, Vesterålen, Credo, Oslo og Mirabelle,Austevoll, belønnes med sin første. Sammen har de utvidet det gastronomiske Norge.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Rasmus Munk har med Alchemist skapt en ny tolkning av fine dining
+

Rasmus Munk har med Alchemist skapt en ny tolkning av fine dining

Det er et bilde som er på vei til å bli et symbol på noe større: en kokk som sitter og lager skisser. Slik beskriver Rasmus Munk på tostjerneren Alchemist i København sin arbeidsdag. Fine dining handler stadig mer om idéer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Slik har du ikke smakt alvarinho før
+
Godbiter i pollisten

Slik har du ikke smakt alvarinho før

Det er ikke bare emballasjen som skiller denne vinen fra alle andre.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer
+
Ukens vin

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer

Ikke fordi den er lett, men fordi den har en saltmineralsk kirsebærkarakter som gjør den veldig fristende å drikke.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Med  byggris og avocado blir rekesalaten ekstra mettende
Dagens rett

Med byggris og avocado blir rekesalaten ekstra mettende

Byggris og avocado er det som skal til for å gjøre en håndfull reker eller andre skalldyr til et fullverdig måltid. Smaker knallgodt gjør det også.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Regenerativt jordbruk er i vinden, her får du det enkelt forklart
+

Regenerativt jordbruk er i vinden, her får du det enkelt forklart

Essensen i regenerativt jordbruk er å bringe liv tilbake til utarmet jordsmonn. Vi snakker om noe som går lenger enn bærekraft, økologi og biodynami.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her