Grillet klippfisk med tapenade
Apéritif

Grillet klippfisk med tapenade

Klippfisk er det kanskje ikke så mange som har forsøkt. Du må absolutt prøve. Med den foreslåtte sausen til blir det et herlig måltid.

Fremgangsmåte

Skjær auberginen i terninger og fres den sammen med hvitløken i middels varm panne til den er godt stekt og litt sprø. Smak til med salt og pepper.

Kjøp beste kvalitet av klippfisk. Det er spesielt viktig når klippfisken skal spille hovedrollen i retten. Det enkleste er å kjøpe den skinn- og beinfrie. Det er dessuten viktig at klippfisk som skal grilles er godt utvannet, minst to, gjerne tre døgn. Skjær fisken i serveringsstykker. Pensle stykkene med olivenolje og legg dem rett på grillen. Stek noen minutter på hver side til pent grillet. Og fordel stykkene på tallerkener.

Varm o Kokketips pp 3 ss olivenolje i en panne og tilsett hvitløken som surres lett. Hell oljen over klippfisken. Dryss over nykvernet pepper. Og eventuelt salt avhengig av hvor godt du har vannet ut fisken. Server med aubergine, tapenade og ovnsbakte cherrytomater samt stekte potetskiver til. Pynt med frisk koriander.

Her er det mange oppskrifter med klippfisk

Grillretter med sjømat du får vann i munnen av finner du her

Og her finner du veldig mange deilige grillretter

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Dette er en av få flasker igjen fra den legendariske 1996-årgangen
+
Tester
100 musserende viner testet

Dette er en av få flasker igjen fra den legendariske 1996-årgangen

Om 5500 er for mye, finnes andre vellagrete champagner til gunstigere pris, og ikke minst mange andre riktig så spennende nye bobler i toppklassen. Samt også noen veldig gode kjøp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Blant de 150 hvitvinsboksene og posene som er testet finner du garantert noe for ditt behov i sommerferien
+
Tester

Blant de 150 hvitvinsboksene og posene som er testet finner du garantert noe for ditt behov i sommerferien

Ethvert feriekjøleskap har plass til en boks med hvitvin - og mange hvitvinsbokser inneholder virkelig seriøs vin. Noen er sågar bedre enn de fleste sammenlignbare flaskeutgaver.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget
+
Godbiter i pollisten

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget

Kitzeck-Sausal er et område få har hørt om, men som du ikke glemmer når du først har vært der.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Unike Andes-nære viner
+
Ukens vin

Unike Andes-nære viner

Det finnes høyereliggende vinmarker i Argentina enn hvor disse kommer fra, men veldig få som er så nær og så påvirket av Andes-fjellene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Har du gammelt brød, har du verdens raskeste middag
Dagens rett

Har du gammelt brød, har du verdens raskeste middag

Bruschetta med parmaskinke, gorgonzola og soltørkede tomater er ikke bare en rask, men også veldig god middagsløsning. Og som kan tilpasses etter hva du har i kjøleskapet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Ceviche Chifero er perfekt sommermat - imponer gjestene og deg selv
Dagens rett

Ceviche Chifero er perfekt sommermat - imponer gjestene og deg selv

Denne oppskriften ser kanskje komplisert ut, men er egentlig ganske så enkel. Lager du den klassiske tigermelken kvelden før, har du i tillegg en meget sofistikert middag på under 15 minutter.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her