Grønn papayasalat – Som tam
Terje Ommundsen

Grønn papayasalat – Som tam

Dette er den mest utbredte salaten i Thailand og den er kjent for å være ganske så spicy, men den er så frisk og syrlig, en salat du kan bli litt avhengig av.

Fremgangsmåte

Rist rekene (om du har) i en tørr panne til de er sprø og avkjøl dem.

Knus reker, hvitløk, chili, sitrongress og peanøtter i en morter til en fin pasta, ha i palmesukker. Bland inn tamarindpuré og limesaft. Smak til med fiskesaus.

Du vurderer selv hvor mange chili du vil ha i. Tar ut frøene i chilien, blir den ikke så sterk, men du beholder den gode chilismaken.

Riv opp papaya i strimler og ha den i en tre- eller keramikkmorter, slå forsiktig i den slik at du får ut litt fruktsaft av papayaen, samtidig som den ikke skal knuses. Bland inn dressingen, tomatene og eventuelt tørkede eller ferske reker. Ha en liten neve ristede peanøtter over og server.

Tips:
Du kan øke chilistyrken ved å bruke inntil 10 thaichilier i dressingen!

Oppskriften er hentet fra Thai-obsessed, en av fem finalister i Beste norske kokebok 2018.

Her finner du flere fristende salater

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Terje Ommundsen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Mens resten av måltidet godgjør seg på grillen, kan du servere grillet kamskjell med pastinakkskum, rødbetemarmelade og persilleolje
Dagens rett

Mens resten av måltidet godgjør seg på grillen, kan du servere grillet kamskjell med pastinakkskum, rødbetemarmelade og persilleolje

Kamskjell skal bare såvidt berøre grillflaten, derfor er delikatessen den perfekte forrett. Men en mettende sådan i denne komposisjonen .

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Kullgrillet laks med salsa verde er en super kombinasjon du vil elske
Dagens rett
Kullgrillet laks med salsa verde

Kullgrillet laks med salsa verde er en super kombinasjon du vil elske

Laks eller annen fisk fra grillen og den klassiske italienske sausen salsa verde er som skapt for hverandre. Her er oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Californiske viner med klar europeisk profil
+
Godbiter i pollisten

Californiske viner med klar europeisk profil

OMA har hentet hjem noen riktige godbiter fra noen av Californias beste vinmarker. Og hjulpet til med sin egen signatur.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Danker ut «brød-og-smør-vinene» på alle måter
+
Ukens vin

Danker ut «brød-og-smør-vinene» på alle måter

De er både billigere og mye bedre enn storselgerne samtidig som den bidrar til å hjelpe ansatte og bedrifter i restaurantbransjen på hjemmebane.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik blir svinekotelettene skikkelig saftige
Dagens rett
Svinekoteletter med grillet paprika og squashsalsa

Slik blir svinekotelettene skikkelig saftige

Når svinekoteletter får riktig varmebehandling, i dette tilfellet på grillen, blir de riktig så gode.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Elsker du kiwi og monsterfilmer, er Godzilla drinken for deg
+
Ukens drink

Elsker du kiwi og monsterfilmer, er Godzilla drinken for deg

Den får hjelp av en gul og en blå likør til å skape den irrgrønne fargen.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her