Helstekt flankestek med grillet rosenkål, blomkålpuré og chilisaus
Foto: LauriPatterson

Helstekt flankestek med grillet rosenkål, blomkålpuré og chilisaus

I denne smaksrike oppskriften serveres helstekt flankestek med grillet rosenkål, blomkålpuré og chiliolje. Et deilig festmåltid på den litt lettere siden, men som ikke sparer på kruttet.

Fremgangsmåte

Forvarm ovnen til 200C med grillelement. 

Ta flankesteken ut av kjøleskapet, ta av all emballasje og la steken hvile på kjøkkenbenken til du skal steke den, minst 10 minutter. 

Kutt  blomkålhode i 2-3mm tykke skiver. Ha blomkål, vann, smør og salt i en kasserolle med lokk, over høy varme. Når vannet begynner å dampe, skru ned varmen til medium og damp videre til blomkålen er mør og det er litt vann igjen i kasserollen. Sjekk blomkålen i blant for å forsikre at den ikke svir seg.

Når blomkålen er mør, kjør den sammen til jevn puré med en stavmikser, eller i en blender. Smak til med sitronsaft og salt. Ha purèen tilbake i kasserollen og hold varm over lav varme. 

Separer bladene fra hverandre og del rosenkålkjernen (der du ikke lenger får separert bladene)  i to. Bland med olje, salt og pepper, og strø på et stekebrett med bakepapir. Ha stekebrettet i nedre del av ovnen og grill til rosenkålen er sort i kantene, ca 7 minutter. Straks rosenkålen er ute av ovnen, ha revet sitronskall over.

Bland sammen alle ingrediensene til chilisausen en liten skål. 

Varm en støpejernspanne over middels-høy varme. Gni flankesteken inn med olje, og raust med salt og pepper. Stek kjøttet umiddelbart til du får en fin stekeskorpe på den ene siden, ca 3-4 minutter. Snu kjøttet og stek det videre i 3-4 minutter på den andre siden til du oppnår ønsket temperatur (52C for medium-rå). La flankesteken hvile på en fjøl i 5 minutter før du skjærer den i tynne skiver mot fibrene (linjene på kjøttet).

Server biter av flankestek på blomkålpuré med grillede rosenkålblader og et dryss chilisaus. 

Tips:
For mørest mulig kjøtt er det viktig og ikke steke flankesteken for lenge. Flankestek er best servert rå, til medium-rå ellers blir den fort tørr. Husk at kjøttet ettersteker når det hviler. Hviling gjør at saftene kan trekke seg tilbake i biffen slik at du får en super saftig biff når du skjærer den. Hvis du skjærer den med en gang vil du oppdage at mye saft vil strømme ut av kjøttet. Husk også å kjære flankesteken mot fibrene (linjene på kjøttet). Hvis du kutter med fibrene blir kjøttet seigt. 

Gochujan paste er en koreansk chilipaste som kan byttes ut mot sambal oelek eller siracha.

Lær mer om hvordan du skal tilberede biffkjøtt her 

 

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Slik blir pepperkakehuset perfekt
Julemat
Pepperkakehus oppskrift

Slik blir pepperkakehuset perfekt

Det er ikke så vanskelig å lage pepperkakehus når du har en god oppskrift. Her får du både gode tips og maler til husene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Slik lager du god gammeldags skinkestek
Dagens rett

Slik lager du god gammeldags skinkestek

Om du vil vente med ribbe til julaften, kan du tjuvstarte sesongen med skinkestek. Denne oppskriften med klassisk tilbehør som surkål, epler og svisker passer året rundt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

En flaske liebfraumilch til nesten samme pris som for en treliter?
+
Godbiter i pollisten

En flaske liebfraumilch til nesten samme pris som for en treliter?

Ja, det er et dristig påfunn som fortjener oppmerksomhet fordi kvaliteten er av en annen verden.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Smakskraft behøver ikke bety høy alkohol
+
Ukens vin

Smakskraft behøver ikke bety høy alkohol

Med 12 prosent er denne rødvinen beviset at også varmklima-vinområder kan lage en vin med både kraft og friskhet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Dette må du rett og slett prøve - tempura er perfekt fredagssnacks
Dagens rett

Dette må du rett og slett prøve - tempura er perfekt fredagssnacks

Tempura er japansk friteringsmetode som passer utmerket også for norske råvarer. Og så er det helt topp til alt fra fingermat til forrett, mellomrett eller alene som kveldskos.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Lekre drinker med akevitt til julesesongen - mikset av Norges beste bartender
Ukens drink

Lekre drinker med akevitt til julesesongen - mikset av Norges beste bartender

Øyvind Lindgjerdet gir deg her forslag til en lekker velkomstdrink med champagne og akevitt og en som passer best til desserten eller etter middagen i sofaen foran peisen.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her