Jons baskiske lammestek
Foto: haoliang

Jons baskiske lammestek

Gi lammesteken litt annen krydring enn det du er vant med. Det er en gammel kjenning i form av Jägermeister som gir det lille ekstra.

Fremgangsmåte

  1. Ben ut steken (el. be slakteren gjøre det) og skjær bort alt overflødig fett.
  2. Kjør olje, pepper, rosmarin, timian, hvitløk, pinjekjerner, einebær og salt i en hurtigmikser til en puré.
  3. Smør denne puréen på svinefileten og legg fileten midt inne i lammesteken.
  4. Surr sammen steken med hyssing, og smør steken inn med sitronsaft og Jägermeister.
  5. Tilsett mer sitronsaft og/el. Jägermeister dersom det trengs for å dekke steken.
  6. Legg steken i en bolle og dekk til. Snu på steken av og til slik at alt blir jevnt marinert. Den kan fint stå over natten i kjøleskapet.
  7. Varm opp stekeovnen til 180 grader. Sett steken i ovnen og stek den i ca. 1 time per kilo kjøtt - bruke steketermometer -  til den har nådd en kjernetemperatur på 64 grader for rosa (76 grader er gjennomstekt). Bruk gjerne stekepose. Sjyen skal du bruke til sausen.
  8. La steken hvile i 15 min. før den skjæres opp i tynne skiver.
  9. Kok ut langpannen (el. bruk kraften fra stekeposen) og bruk den som sjy el. bruk den i sausen.
 Server med poteter, soppstuing og kokte grønnsaker. Bruk gjerne mintgelé til.

Kilde Jon

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Potong i Bangkok byr på måltider som aldri skal glemmes
+

Potong i Bangkok byr på måltider som aldri skal glemmes

Det er målet til verdens beste kvinnelige kokk Pichaya «Pam» Soontornyanakij når hun inviterer gjestene til et lekent skuespill i sin families historiske hjem i en av Bangkoks trange bakgater.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Sjekk ut oktoberutgaven av Apéritif magasin
+

Sjekk ut oktoberutgaven av Apéritif magasin

I dette nummeret av magasinet er vi i Italia fra nord til sør, flytende til fast og tørt til søtt. Norbert Niederkofler, Arianna Occhipinti, Maremma og Marche. Men også Helsinki som hot matdestinasjon og møte med en uvanlig kokk.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Oldtidsinspirerte viner som er hypertrendy
+
Godbiter i pollisten

Oldtidsinspirerte viner som er hypertrendy

Vi snakker om Palestinas eldste vinprodusent som fortsatt lager vin, og av druesorter du garantert aldri har hørt om.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Herlig billig rødvin for flere enn katteelskere
+
Ukens vin

Herlig billig rødvin for flere enn katteelskere

«Kattevin» behøver altså ikke komme fra en boks (som til info er en av bestselgerne i trelitersformatet), og denne holder et høyere kvalitetsnivå enn de fleste boksviner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Her finner du alle de digitale utgavene av magasinet Aperitif
+

Her finner du alle de digitale utgavene av magasinet Aperitif

Siden magasinet Aperitif er en del av det digitale abonnementet, har vi samlet alle lenkene til de ulike utgavene nedenfor.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Spesialpol: 75 vinnyheter fra Italia er testet deriblant mange legender
+
Tester

Spesialpol: 75 vinnyheter fra Italia er testet deriblant mange legender

Med høy legendestatus blir det selvsagt langt mellom de gode kjøpene. Men noen finnes det, selvsagt målt opp mot dagens høyere prisnivå.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her