Jordskokkpuré med blåskjell og bacon
Foto: iStock

Jordskokkpuré med blåskjell og bacon

I denne retten spiller jordskokken hovedrollen, med smakshjelp fra blåskjell og bacon.

Fremgangsmåte

Kutt jordskokker og poteter i terninger. Stek sjalottløken i oljen. Tilsett fløte og melk og kok til alt er mørt, ca 8 minutter. Ta vare på noen terninger til garnityren. Kjøres til fin pure i en kjøkkenmaskin og smak til med salt og pepper. Hvis den blir for tykk, juster med litt vann.

Blåskjellsausen:
Stek alle grønnsakene i en stor kjele uten at de blir brune. Tilsett hvitvinen og la den koke litt før en har i blåskjellene. Legg på et lokk og la det hele koke i 5 min. Rist litt på kjelen.

Ta ut blåskjellene og kok inn kraften til det halve, ha så i fløte og kok inn til en fin smak. Sil, rør inn smør og smak til med salt og pepper. 

Tips:
Tilsett gjerne litt ramsløkolje eller annen grønn olje til blåskjellsausen for fargens skyld.

Rens blåskjellene.

Skjær bacon i bittesmå terninger og sprøstek. Legg på et kjøkkenpapir.

Varm suppetallerkener, legg i blåskjellene, hell over den varme pureen, legg på jordskokk- og potetterninger, lag mønster med blåskjellsausen. Pynt litt med frisk dill og dryss over sprøstekt bacon.

Se alt det andre du kan lage med jordskokker

Se alt du kan lage med blåskjell

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Aperitif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Slik inntok Texas Skåne - ingen røyk uten kjøtt er mottoet for Holy Smoke
+

Slik inntok Texas Skåne - ingen røyk uten kjøtt er mottoet for Holy Smoke

Holy Smoke startet som et hobbyprojekt, og er blitt en kjempesuksess med sin satsing på tex-barbeque. Slik at sesongrestauranten er blitt Sveriges fremste barbequedestinasjon.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene
+
Godbiter i pollisten

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene

Den koster det samme som en ok Burgund-pinot, men har en langt mer spennende fortelling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Den kuleste roséen er like kul i år
+
Godbiter i pollisten

Den kuleste roséen er like kul i år

Den er i tillegg et veldig godt kjøp, kommer i svært små kvanta og blir raskt utsolgt, så handle raskt. Eller velg den røde utgaven. Så er du klar for piknik.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta
+
Ukens vin

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta

De inneholder nemlig vin som er ment for en helt annen prisklasse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Forsiden akkurat nå - 6

Britisk chablis-boks-utfordrer
+
Ukens vin

Britisk chablis-boks-utfordrer

Den første engelske bib-en på polet, er en friskus og som med fordel kan erstatte chablis i dette formatet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her