Klippfisk i kremsaus
Foto: Karisssa

Klippfisk i kremsaus

Til denne retten trenger du ikke de mest eksklusive stykningsdelene. Med en deilige kremsausen kan vi love deg en matopplevelse.

Fremgangsmåte

Legg utvannet klippfisk i en kjele med kaldt vann og kok langsomt opp, la fisken trekke i 15-20 minutter til den er ferdig. Ta fisken opp og la den renne av på kjøkkenpapir.

Ta vare på 2,5 dl av fiskekraften. Hvis den er veldig salt, må den spes litt med vann. 

Rens fisken og skjær den i fine biter, vend den i en blanding av mel, salt og pepper. Stek fisken lett på begge sider i olje. Legg fisken over i en ildfast form, fres grovhakket løk og tomater kutyet i båter i resten av oljen og fordel den over fisken. Dryss godt med finhakket persille over.

Skjær potetene i skiver og dekk formen med potetene, bland fiskekraft og fløte og hell væsken over. Pensle potetene med smør, sett formen i ovnen ved 175 gr. C og la den stå i ca. 30 minutter.

Server med salat og godt brød. 

Tips:
1 kilo utvannet klippfisk tilsvarer 500 gram ubehandlet. Vann gjerne ut i 3 døgn, men 2 døgn holder for denne retten siden  

Se alt du kan lage med klippfisk

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Kule hvitviner som gjenskaper historien
+
Godbiter i pollisten

Kule hvitviner som gjenskaper historien

Sherry har en gyllen fortid, før forsterkningen, som stadig flere yngre vinmakere henter fram igjen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene
+
Ukens vin

Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene

Denne spanske hvitvinen gjør en super jobb som erstatning og ikke minst byr den på veldig god valuta for pengene på 60+ pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Disse vinene er usannsynlig billige
+
Godbiter i pollisten

Disse vinene er usannsynlig billige

Årsaken er knyttet til eieren som får sin «lønn i himmelen».

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Røverkjøp til grillmaten
+
Ukens vin

Røverkjøp til grillmaten

150 kroner er for et kupp å regne for denne spanske rødvinen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Pizza smaker ekstra godt med hvit saus
Dagens rett

Pizza smaker ekstra godt med hvit saus

En velsmakende pizza trenger verken tomatsaus eller kjøtt. Hemmeligheten bak en god pizza er nemlig tilbakeholdenhet som her med squash.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Sierra de Gredos-produsent hardt rammet av brann
+

Sierra de Gredos-produsent hardt rammet av brann

Bernabeleva som er en av de mest populære produsentene i Sierra de Gredos nær Madrid, måtte ta den største støyten.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her