Kveitefilet med grønnkål og eplesirup
Jan Ivar Nykvist

Kveitefilet med grønnkål og eplesirup

Grillkongen Jan Ivar Nykvist vil ha oss til å grille året rundt. Som med denne velsmakende og lettlagete kveiteretten.

Fremgangsmåte

  1. Kveite:
    Pensle kveitefileten med rapsolje og krydre med salt og pepper. Grill kveitefileten på direkte varme til den har en kjernetemperatur på 45 °C, da er kveitefileten saftig og perfekt.
  2. Eplesirup:
    Kok eplejuice og sukker til det begynner å tykne. Husk at sirupen tykner mer når den blir kald. Avkjøl sirupen. Smak til med limesaft. Sirupen skal være både søt og syrlig.
  3.  Riv grønnkålen i grove biter og vend inn i eplesirupen. La grønnkålen marinere i 1 time før den serveres.
  4. Servering:
    Server den grillede kveitefileten med marinert grønnkål og eplesirup. Jeg har i tillegg toppet kveita med kapers og rødløk som jeg har vendt i olivenolje, salt og pepper. En skje med ørretrogn tilfører både litt ekstra salt og fantastisk farge til retten. Denne retten kan gjerne serveres med poteter som du baker i folie på grillen – med dill, smør og sitron – til de er møre.

 Oppskriften er hentet fra kokeboken Glød, Jan Ivar Nykvist (Gyldendal). Den er en av fem finalister i Beste norske kokebok 2015.

Her finner du gode oppskrifter på sjømat på grillen

Mange oppskrifter med kveite finner du her

Gode råd og tips om grilling finner du her

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Jan Ivar Nykvist

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Disse vinene er usannsynlig billige
+
Godbiter i pollisten

Disse vinene er usannsynlig billige

Årsaken er knyttet til eieren som får sin «lønn i himmelen».

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Røverkjøp til grillmaten
+
Ukens vin

Røverkjøp til grillmaten

150 kroner er for et kupp å regne for denne spanske rødvinen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Magnum eller vanlig flaske, ulik årgang, men like gunstig pris
+
Godbiter i pollisten

Forsiden akkurat nå - 4

Biodynamisk billigvin på et pol nær deg
+
Ukens vin

Biodynamisk billigvin på et pol nær deg

169,90 er utrolig lavt priset for en vin som denne. Den finnes på 60+ pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Selv en helvegetarisk rett som bakt aubergine med harissa og lun linsesalat kan skape feststemning
Dagens rett

Selv en helvegetarisk rett som bakt aubergine med harissa og lun linsesalat kan skape feststemning

Denne onsdagen disker vi opp med en skikkelig fest av en vegetarrett. Enkle ingredienser som aubergine og linser blir totalt forandret med deilige aromatiske krydder.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Rollmops: Det er en grunn til at tyskere er ville etter denne retten
Dagens rett

Rollmops: Det er en grunn til at tyskere er ville etter denne retten

Det er ikke bare for at den smaker godt med en snaps, men også for at denne måten å tilberede sild på får ut den beste smaken.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her