Kyllingspyd med cæsarsalat
Foto: Matprat/Alf Börjesson

Kyllingspyd med cæsarsalat

Lag grillspyd av kylling og kombiner det med Cæsarsalat. Det løfter retten noen ekstra hakk.

Fremgangsmåte

  1. Kyllingen:
    Finhakk hvitløk og chilipepper og fres det i litt olje i en stekepanne. Tilsett resten av ingrediensene til grillsausen.
  2. La det koke litt inn til en kraftig saus.
  3. Sausen kan gjerne lages ferdig på forhånd og oppbevares på glass i kjøleskap. Den kan også kjøpes ferdig i velassorterte supermarkeder eller asiatiske dagligvareforretninger.
  4. Skjær kyllingfiletene i biter og træ dem inn på grillspyd. Pensle med litt av hoi-sin-sausen. Har du tid, kan du la kyllingbitene marinere en stund i sausen før du griller eller steker dem.
  5. Pass på at varmen ikke er for sterk slik at kjøttet blir brent. Stek spydene i panne eller på grill noen minutter på hver side. Pensle med mer saus under steking.
  6. Cæsarsalat:
    Bland hvitløk, eggeplommer, pepper, sennep og limejus i en food-processor. Tilsett 1 dl av olivenoljen i en tynn stråle, som når du lager majones.
  7. Vask, tørk og riv salaten i biter. La noen blader være hele. Ha salaten i en salatbolle, eventuelt i porsjonsboller, og hell over dressingen. Pynt med tynne skiver parmesanost.
  8. Server kyllingspydene med cæsarsalat og gjerne ristet brød med hvitløkpasta.
  9. Hvitløkspasta:
    Sett ovnen på 225 grader.
  10. Legg hele hvitløk med skall i en liten ildfast form. Hell over litt olivenolje og legg eventuelt på noen timiankvister.
  11. Bak i ovn i ca 15 minutter eller til hvitløkfeddene kjennes myke.
  12. Skjær et snitt i hvitløkfeddene og klem ut innholdet. Mos det med en gaffel og spe med litt olje. Smak til med salt og pepper.

Kylling er godt på grillen

De beste oppskriftene med kylling finner du her

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Kilde Matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Slik har hi-tech og menneskelig luktesans minimert korkproblemet
+

Slik har hi-tech og menneskelig luktesans minimert korkproblemet

Faren for ødelagt vin på grunn av dårlig korkkvalitet er nærmest minimert, med de siste årenes investeringer i teknologi. Vi ser på hvordan hi-tech og menneskelig luktesans kombineres for å tilby vinprodusenter bærekraftig framstilte vinkorker.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Nye øl i spesialpol: Mørke kraftpakker og pur galskap
+
Tester

Nye øl i spesialpol: Mørke kraftpakker og pur galskap

Det er en kjapp oppsummering av de 40 produktene som er testet og hvor noen går lenger enn andre i både karakter og villskap.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Disse vinene ser du bare her
+
Godbiter i pollisten

Disse vinene ser du bare her

Det er ikke bare fordi de er sjeldne, men selvsagt først og fremst fordi de er noen riktige godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Høstferiens beste trelitere
+
Ukens vin

Høstferiens beste trelitere

De kommer fra Californias sentrale kystnære vinmarker og finnes på et pol nær deg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik serverer du fredagsbiffen i klypa
Dagens rett

Slik serverer du fredagsbiffen i klypa

Biff-sandwich med ruccula, bakt paprika og majones er en takknemlig rett siden den kan lages på forhånd og fylles i tursekken eller piknikkurven. Og så kan den varieres i det uendelige.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

And med hvitløkssaus er en litt uvanlig kombinasjon, men du verden hvor godt det smaker
Dagens rett

And med hvitløkssaus er en litt uvanlig kombinasjon, men du verden hvor godt det smaker

Posjert andebryst er kanskje litt uvanlig, men metoden beholder all saftighet og med hvitløkssausen blir smaken himmelsk.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her