Laks med pepperrotkrem og agurksalat
Foto: Kim Holthe

Laks med pepperrotkrem og agurksalat

Laks med pepperrotkrem og agurksalat er perfekt som forrett eller hovedrett til to - både helg og hverdag.

Fremgangsmåte

  1. Laks: Del fiskefileten opp i fire like stykker. 
  2. Kok opp vannet med krydder og salt, og la det koke i fem minutter for å trekke ut smak av krydderne. 
  3. Ta vannet av varmen og ha fisken i, la trekke i 8 - 10 minutter (fisken kan godt ha en litt rå kjerne). 
  4. Ta opp laksen av vannet og la den renne av seg på litt papir før du legger den opp på tallerkenen.
  5. Ha litt godt smør på hver av filetene ved servering.
  6. Pepperrotkrem:
  7. Pisk fløte, crème fraîche og sennep stivt og tilsett sitronjuice og ferskrevet pepperrot. 
  8. Smak til med salt og hvit pepper, og la den gjerne stå noen timer slik at pepperrotsmaken kommer bedre frem.
  9. Agurksalat:
  10. Skrell agurken og lag lange strimler av den på langs med en osthøvel, elller lag vanlige skiver. 
  11. Bland sammen eddik salt og sukker og pisk inn olivenoljen litt etter litt til du har en god dressing.
  12. Hell dressingen over agurken og la marinere i minst en time. Smak til med salt og nykvernet pepper rett før servering.
  13. Servering:
  14. Legg opp agurksalaten midt på tallerkenen og legg den posjerte laksen oppå med en skje pepperrotkrem på toppen.
  15. Pynt gjerne med litt grønt og lakserogn.

Flere lekre småretter av fisk finner du her

Tips:
Oppskriften er ment som en forrett, men passer også godt som en hovedrett for to sammen med kokte poteter.

De beste lakserettene finner du her

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Norges sjømatråd

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Helgrillet fjellørret med spicy agurksalat er uimotståelig
Dagens rett

Helgrillet fjellørret med spicy agurksalat er uimotståelig

Det er knapt noe som smaker mer av sommer enn grillet fisk, og griller du den hel bevarer du alle de gode smakene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Alkoholfrie drinker som har gått sin seiersgang gjennom festivalsommeren - disse lager du hjemme
+
Ukens drink

Alkoholfrie drinker som har gått sin seiersgang gjennom festivalsommeren - disse lager du hjemme

Empress' kombuchaer er det ultimate startpunkt for å lage alkoholfrie drinker som gir umiddelbart lyst på en til. Og så er det bare å kjøre på.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Kule hvitviner som gjenskaper historien
+
Godbiter i pollisten

Kule hvitviner som gjenskaper historien

Sherry har en gyllen fortid, før forsterkningen, som stadig flere yngre vinmakere henter fram igjen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene
+
Ukens vin

Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene

Denne spanske hvitvinen gjør en super jobb som erstatning og ikke minst byr den på veldig god valuta for pengene på 60+ pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Tandoorikylling lager du enkelt i steikeovnen
Dagens rett

Tandoorikylling lager du enkelt i steikeovnen

For her er det krydderet tandoori masala som gjør susen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Bak en deilig plommekake
Ukens kake

Bak en deilig plommekake

Norske plommer er fantastiske, men har veldig kort sesong. Bak denne kaken nå. Her er oppskriften.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her