Lammecassoulet med hvite bønner
Foto: mamadela

Lammecassoulet med hvite bønner

Lammecassoulet er en mektig kjøttgryte fra Sør-Frankrike som i denne oppskriften inneholder lammekjøtt, lammepølser og svinekjøtt. I mangel på cassole, en dyp, rund gryte i leirgods med skrå vegger, lager vi retten i jerngryte eller i en vanlig gryte.

Fremgangsmåte

  1. Legg bønnene i kaldt vann natten over, eller etter anvisning på pakken.
  2. Kok opp bønnene i en gryte, hell av kokevannet. Fyll på nytt vann til det dekker bønnene. Legg i stykker av salt lammekjøtt. Kok opp, demp varmen og la det trekke på svak varme i ca 45 minutter.
  3. Mens bønnene koker skjærer du det ferske lammekjøttet og buklisten i store terninger. Ha olivenolje i en gryte og fres kjøttet til det blir lett brunt. Bruk evt. en panne og ha kjøttet over i en gryte.
  4. Tilsett hermetiske tomater, finhakket hvitløk, urter og pepper. Bland godt og hell over kraften. Kok opp og la det småkoke til kjøttet er mørt, 1½ - 2 timer.
  5. Ta det salte lammekjøttet opp fra bønnene, avkjøl litt og skjær det så i store terninger. Hell av kokevannet til bønnene og ha de over i den andre kjøttgryta, sammen med det salte lammekjøttet.
  6. Skjær lammepølsene i store biter og ha over i gryta. Kok opp og la det småkoke i ca. 15 minutter. Smak evt. til med salt.
  7. Serveres med en frisk salat og brød.

Nydelig fransk gryterett med både salt og ferskt lammekjøtt, svinekjøtt og bønner.

Her finner du mange oppskrifter med lam

Flere lekre pølseretter finner du her

Lær mer om pølser her

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli medlem av Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Aperitif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Helgrillet fjellørret med spicy agurksalat er uimotståelig
Dagens rett

Helgrillet fjellørret med spicy agurksalat er uimotståelig

Det er knapt noe som smaker mer av sommer enn grillet fisk, og griller du den hel bevarer du alle de gode smakene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Tandoorikylling lager du enkelt i steikeovnen
Dagens rett

Tandoorikylling lager du enkelt i steikeovnen

For her er det krydderet tandoori masala som gjør susen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Kule hvitviner som gjenskaper historien
+
Godbiter i pollisten

Kule hvitviner som gjenskaper historien

Sherry har en gyllen fortid, før forsterkningen, som stadig flere yngre vinmakere henter fram igjen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene
+
Ukens vin

Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene

Denne spanske hvitvinen gjør en super jobb som erstatning og ikke minst byr den på veldig god valuta for pengene på 60+ pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Hekta på sushi og ramen? Da må du prøve denne japanske klassikeren okonomiyaki
Dagens rett

Hekta på sushi og ramen? Da må du prøve denne japanske klassikeren okonomiyaki

Salt, eksotisk og velsmakende. Okonomiyaki – en type japansk pannekake - gir oss de beste smakene fra det japanske kjøkkenet, og er et utmerket valg til fredagskosen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Alkoholfrie drinker som har gått sin seiersgang gjennom festivalsommeren - disse lager du hjemme
+
Ukens drink

Alkoholfrie drinker som har gått sin seiersgang gjennom festivalsommeren - disse lager du hjemme

Empress' kombuchaer er det ultimate startpunkt for å lage alkoholfrie drinker som gir umiddelbart lyst på en til. Og så er det bare å kjøre på.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her