Lammeskank med gran
Foto: Nina Dreyer Hensley & Jim Hensley

Lammeskank med gran

Spar en grankvist til denne lekre lammeretten. Du bør absolutt prøve lammeskank med gran. En spennende smaksopplevelse. Her er oppskriften.

Fremgangsmåte

Gni skankene inn med salt og pepper.

Brun raskt skanker, rødløk, hvitløk og røtgrønnsaker i litt smør i en panne før du legger alt over i en gryte. Hell over rødvin og kraft til skanekne er godt dekket.

Sett gryten i ovnen og la stå ved 150 grader i 3-4 timer eller til kjøttet slipper beinet. Legg noen granskudd mellom skankene halvveis ut i koketiden. Hvis det ikke er sesong for skudd, kan du også bruke granbar, men det må ikke koke lenge, maks 10 minutter. Koker det for lenge, kan det gi en bitter smak på sausen.

Dryss over tyttebær mot slutten av koketiden. Server med hjemmelaget potetmos, gjerne tilsmakt med ramsløk.

 Denne oppskriften er hentet fra kokeboken Naturens Spiskammer av Anne Mæhlum. 

Her finner du flere oppskrifter med lam

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Kokeboken Fra Naturens spiskammers

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Riesling og chardonnay slik du ikke kjenner den
+
Godbiter i pollisten

Riesling og chardonnay slik du ikke kjenner den

Det er ikke bare at disse vinene kommer fra en anonym adresse i Rheinhessen, men stilen bidrar til å skape ny interesse for Tysklands viktigste og hurtigst voksende vinstiler.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Himkok er Europas 4. beste bar, og Svanen er på 15. plass

Oslo har nok en gang befestet seg som en bardestinasjon gjennom sine to spydspisser.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget
+
Godbiter i pollisten

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget

Kitzeck-Sausal er et område få har hørt om, men som du ikke glemmer når du først har vært der.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Unike Andes-nære viner
+
Ukens vin

Unike Andes-nære viner

Det finnes høyereliggende vinmarker i Argentina enn hvor disse kommer fra, men veldig få som er så nær og så påvirket av Andes-fjellene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik gjør du pastaretten ekstra mettende
Dagens rett

Slik gjør du pastaretten ekstra mettende

Pasta all'Italia er en vri på klassikeren pasta Alfredo - som er bare med fløte og parmesan. Med kylling blir det mer å tygge på.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Basisnyheter: Denne gode gamle kjenningen er på topp sammen med en håndfull andre godbiter
+
Tester

Basisnyheter: Denne gode gamle kjenningen er på topp sammen med en håndfull andre godbiter

De beste basisnyhetene i juli fyller akkurat en handlekurv. Slik sikres du både unike og prisgunstige viner til sommermenyen.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her