Lammestek i gryte med rotgrønnsaker
Foto: Matprat/Astrid Hals

Lammestek i gryte med rotgrønnsaker

Lammestek må ikke nødvendigvis stekes. Du kan også legge den i en gryte. Sett den inn i ovnen med rødvin, urter og grønnsaker.

Fremgangsmåte

  1. Varm ovnen til 200 grader.
  2. Rens hvitløken, og del hvert fedd i to på langs. Lag små fine snitt i kjøttet, og stikk halvparten av hvitløken i kjøttet.
  3. Rens vårløken og skjær den i 2-3 cm store biter. Varm oljen godt i en jerngryte, tilsett vårløken og fres den gyllen.
  4. Rens rotgrønnsakene og potetene, skjær alt i grove terninger og tilsett sammen med resten av hvitløken. Fres alt lett i oljen.
  5. Tilsett halvparten av rødvinen og legg i kjøttet. Legg på lokk og sett gryten i allerede oppvarmet ovn.
  6. La retten stå i ovnen i ca. 45 minutter. Med jevne mellomrom kan du med fordel lette på lokket, øse og helle sjy over kjøttet for å holde det saftig.
  7. Bland så honning og soyasaus, og ha dette over kjøttet.
  8. Sett gryten tilbake i ovnen, nå uten lokk i ca. 45 minutter til. Hell fremdeles sjy over kjøttet med jevne mellomrom.
  9. Ta en liten smak av kjøttet for å kontrollere at det har kokt lenge nok.
  10. Ta så kjøttet ut av gryta ca. 10-15 minutter før servering. Ta ut grønnsakene også og hold dem varme mens du lager sausen.
  11. Sett gryta på en kokeplate, rør inn melet i sjyen og kok opp, tilsett resten av vinen og kraften/buljongen. La det hele få et oppkok, smak til med salt og pepper.
  12. Skjær kjøttet i fine skiver, og legg det opp på serveringsfat med grønnsakene i bunnen og litt saus over.
  13. Server resten av sausen i en skål ved siden av.

Sendt inn av Matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep
+
Ukens vin

Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep

2025 er årgangen som ikke bare har gitt denne storselgeren ekstra fylde, men som også vil overbevise de som ikke er så fan av riesling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Taco på tirsdag? Ja klart det - og den blir enda bedre med fisk
Dagens rett

Taco på tirsdag? Ja klart det - og den blir enda bedre med fisk

Å servere fisken i tacolefser med hjemmelaget dip er både en smaksrik og lettvint vri. Derfor passer den perfekt midt i uka.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir
+
Godbiter i pollisten

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir

Stadig flere britiske viner uten bobler kommer til Norge, og de er virkelig overbevisende.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Mini-barolo i magnum til knallpris
+
Ukens vin

Mini-barolo i magnum til knallpris

I siste årgang har den fått druer fra topp vinmarker uten at prisen har gått særlig opp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Jada, brødpudding kan også lages til middag - her med vårløk, grønnkål og sopp
Dagens rett

Jada, brødpudding kan også lages til middag - her med vårløk, grønnkål og sopp

Med denne oppskriften får du ikke bare brukt opp brødrester, men hele middagen lages i en form. Enkelt og veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Braastad får hjelp av champagneekspert til å løfte kvaliteten
+

Braastad får hjelp av champagneekspert til å løfte kvaliteten

Braastad-familien, nå med Edouard, har for første gang på 150 år fått inn en person utenfor familien til å lage produktene. Aurelien Jayat har lang erfaring fra vin- og champagneindustrien, som kommer til nytte i møtet med det fallende markedet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her