Lasagne med karbonadedeig
Foto: Istock

Lasagne med karbonadedeig

En deilig lasagne med deilig krydder.

Fremgangsmåte

Finhakk løk og hvitløk - surres over middels temperatur i litt olje i en gryte til løken blir blank. Tilsett tomatpure og la det frese litt før du tilsetter de hermetiske tomatene, sort pepper og buljong.
 
Kok opp og la småkoke noen minutter mens du bruner karbonadedeigen i en panne. Ha kjøttet over i tomatsausen og la det småkoke i en time.
 
Vær forsiktig med saltet - det er mye salt i buljongen, ost og karbonadedeig, men har du usaltet kjøtt vil det passe med 1 ts salt.
 
Ha en halv liter melk i en kjele, tilsett hvetemel og pisk det godt sammen mens melken er kald. Kok opp under stadig omrøring, tilsett muskat og pepper og til slutt halvparten av osten.
 
Ha halvparten av ostesausen i en ildfast form, legg så på et lag lasagneplater, deretter halvparten av kjøttsausen, lasagneplater, resten av kjøttsausen, lasagneplater + resten av den hvite sausen.
 
Dryss på rikelig med paprikapulver. Stekes nederst i ovn, på 200 grader i 30 minutter.
 
Serveres med salat.

Sendt inn av Anne Bernhardsen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
By på en nydelig italienskinspirert rett med kveite
Dagens rett

By på en nydelig italienskinspirert rett med kveite

Det blir fest når kveite står på menyen, og med denne italienske vrien på oppskriften blir det garantert trampeklapp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Her finner du mars-utgaven 2026 av Apéritif magasin
+

Her finner du mars-utgaven 2026 av Apéritif magasin

Vi har besøkt Tabuno i Bjørvika, Potong i Bangkok og Tlecān i Mexico City - alle med sterke kvinner ved roret. Dette er bare litt av det du kan lese i siste utgave av magasinet Apéritif.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Chianti-klassiker har fått ekstra påfyll – men prisen er den samme lave
+
Godbiter i pollisten

Chianti-klassiker har fått ekstra påfyll – men prisen er den samme lave

Denne klassikeren av en Chianti Classico er i særdeles god form om dagen – perfekt til peiskosen eller dine beste kjøttretter. Her får du vite hvorfor.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven
+
Ukens vin

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven

Den er dessuten en gammel kjenning som det er veldig gledelig at igjen er tilgjengelig.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Her finner du alle de digitale utgavene av magasinet Aperitif
+
Klubb

Her finner du alle de digitale utgavene av magasinet Aperitif

Siden magasinet Aperitif er en del av medlemskapet i Mat- og vinklubben, har vi samlet alle lenkene til de ulike utgavene nedenfor.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gjør biffen saftig og smakssterk
Dagens rett

Gjør biffen saftig og smakssterk

Denne søndagen blir det saftig biff med bønnesalat og epler som ikke er så snille som de kan høres ut. Denne oppskriften er proppfull av smak.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her