Orecchiette med burrata, ovnsbakte tomater og mandelpesto
Apéritif

Orecchiette med burrata, ovnsbakte tomater og mandelpesto

Orecchiette betyr "små ører" på italiensk og beskriver utseende til denne pastatypen. Kombinert med få og smaksrike ingredienser er dette en herlig rett fra det sør-italienske kjøkkenet.

Fremgangsmåte

Forvarm ovnen til 120°C

Bland sammen cherrytomater, extra virgin olivenolje og oregano i en bolle. Smak til med salt og pepper. Ha tomatene over på et stekebrett med bakepapir og bak tomatene til det er tørket ut, tar ca 90 minutter.

Lag mandelpesto ved å knuse mandler, basilkumblader og en klype salt i en morter. Tilsett litt olivenolje litt etter litt til pestoen kommer sammen. Det kan hende du ikke trenger hele 3 spiseskjeer. Tilsetter du for mye oliven olje kan pestoen fort få en uappetittelig sort farge. Når pestoen har kommet sammen til en paste, tilsett parmesan og sett til side.

Lag orechiette ved å forme melet til et lite tårn på en ren kjøkkenbenk. Lag et lite søkk i melet og tilsett litt og litt vann, mens du blander inn mel fra sidene av tårnet med en gaffel til du har en deig. Strø litt mel over kjøkkenbenken og elt for hånd til du har en glatt og fast deig, ca 10-15 minutter.  Pakk deigen i plastfolie og la hvile i romtemperatur i 30 minutter. 

Del deigen i fire og la den resterende deigen være tildekket av plast så den ikke tørker ut. Rull deigen ut til en lang pølse, ca 1 cm i diameter, og kutt den i 1 cm lange biter. Pass på at benkeplaten har godt med mel på seg.  Form orechiette ved å Legg pastabiten horisontalt mot deg med den flate siden opp. Dytt en smørkniv i kanten lengst fra deg og dra kniven mot deg, slik at deigen krøller seg rundt og over kniven. Dytt forsiktig deigen av kniven og brukt tomlene til å vrenge "øret." Ha over på et melet brett. Fortsett til du har formet all pastadeigen. 

Kok opp en stor kjele med godt saltet vann. Kok orchiette al dente, ca 3 minutter. Hell av pastavannet og ha pastaen tilbake i kjelen sammen med pestoen og bland godt sammen. Rør inn de ovnsbakte tomatene og burrataen. Server umiddelbart med ekstra frisk basilikum. 

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Rosevinsesongen sparkes i gang med herlige viner til supre priser
+
Ukens vin

Rosevinsesongen sparkes i gang med herlige viner til supre priser

To varianter av pinot noir, og en morsom ikke helt tørr blandingsrosé i litersflaske. Da er vi i gang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Thomas Sjögren skaper følelser med nærhet til naturen på tostjerneren Signum
+

Thomas Sjögren skaper følelser med nærhet til naturen på tostjerneren Signum

Hav og skog inspirerte Thomas Sjögren til Signum, den svenske vestkystens første tostjerners restaurant.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Årets første «utevin» er på et pol nær deg
+
Ukens vin

Årets første «utevin» er på et pol nær deg

Med svært moderat alkohol er det svakt påskegul perlende vin du skal gå for. Og du får veldig mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Barolo som kosevin – ja, det funker som bare det med 2022-årgangen
+
Godbiter i pollisten

Barolo som kosevin – ja, det funker som bare det med 2022-årgangen

Når det er sagt, er det også en vin som trives veldig godt til både lam og vilt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Fortryllende champagneaften på Nedre Foss Gård
Matkurs og vinkurs
Winemakersdinner 14. april i Oslo

Fortryllende champagneaften på Nedre Foss Gård

Den 14. april serveres det 4-retters meny som perfekt harmonerer med 6 viner fra det anerkjente champagnehuset, Drappier.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Slik får du brukt opp alle eggene du har kjøpt inn
Guide
Oppskrifter med egg

Slik får du brukt opp alle eggene du har kjøpt inn

Egg står øverst på innkjøpslisten gjennom hele året. Har du overskudd, fortvil ikke, for her får du tips til gode måter å få omsetning på eggebeholdningen.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her