Oves Steinbit med glaserte gulrøtter

Fremgangsmåte

Begynn med sausen Kok en god fiskekraft med ca 6 dl vann. Bruk ulike typer fisk hvis du har. Putt også i rekeskallet. Det må skylles for å få ut saltet. Sil kraften og reduser den til 2 dl. P.S: hvis du bruker fiskebuljong, må du bruke 2 dl som du ikke koker inn. Hvis du koker inn buljong, blir det altfor salt. Surr finhakket hvitløk og sjalottløk i smøret på svak varme i noen minutter. Det må ikke bli brunt. Tilsett 1 dl hvitvin. Kok inn til væskemengden blir ca 3 spiseskjeer. Tilsett fløte, kraft og krydderier. La dette koke forsiktig i noen minutter. Sil deretter sausen slik at du tar ut løken og urtene. Smak til med salt og pepper. Den kan nå stå til du nesten er ferdig med resten av maten. Før du serverer sausen må den jevnes og kokes et par minutter.
 
Glaserte gulrøtter: Del gulrøttene i 5cm lange biter. Del dem i 2 evt 4 alt etter tykkelsen. Bland kraft, sukker, smør, salt og pepper i en gryte. Kok opp og legg i gulrøttene. Ta gulrøttene ut når de er gjennomkokt. Kok deretter inn væsken slik at det blir igjen en tykk sirupsaktig væske i gryta. Putt i de ferdigkokte gulrøttene og vend dem i et par minutter slik at de blir varme og blanke.
 
Fisk: Lag en gryte med 3 liter vann og ta i salt etter smak. 1 - 1,5 dl. Del filetene opp i serveringsstykker. La fisken trekke i vann som er nær kokepunktet, men ikke koker, til den er ferdig. Tiden avhenger av størrelsen på fileten.
 
Varm opp tallerkener i stekeovnen. Anrett maten og server med kokte poteter. Garantert suksess.

Sendt inn av Ove Rekstad

Drikke som passer til denne oppskriften

  • Frankrike
    Frankrike
    Volum: 0.75 l Pris: 202.00 kr Basisutvalget
    85 POENG
Forsiden akkurat nå
Gamle kjenninger redder basisnyhetene i september
+
Tester

Gamle kjenninger redder basisnyhetene i september

Men de to favorittene får også støtte av andre velkjente navn samt noen gode nykommere, inkludert i det virkelige budsjetthjørnet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

At disse vinene er unike, er ingen floskel
+
Godbiter i pollisten

At disse vinene er unike, er ingen floskel

De bærer dessuten sine fantasinavn veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sørfranske rødviner i en klasse for seg
+
Godbiter i pollisten

Sørfranske rødviner i en klasse for seg

Takket være naturlige metoder, biodynamisk drift og råd fra en kultprodusent, har denne historiske Languedoc-produsenten fått en nystart, men ikke helt uten dramatikk.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Grillsesongen er ikke over – denne billigvinen gjør jobben
+
Ukens vin

Grillsesongen er ikke over – denne billigvinen gjør jobben

159,90 er virkelig billig i dagens prisleie, og i hvert fall når den er så vellaget som denne.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Legg saftige havrefletter i matboksen
Ukens kake

Legg saftige havrefletter i matboksen

Disse havreflettene kan også brukes med pålegg. Garantert et populært innslag i matboksen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Bak den svarte etiketten skjuler en søsters briljans seg
+
Ukens vin

Bak den svarte etiketten skjuler en søsters briljans seg

Joana Maçanita er søsteren til geniforklarte Antonio Maçanita og hun lager stadig lekrere vinene fra vingården i Douro.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her