Oves Steinbit med glaserte gulrøtter

Fremgangsmåte

Begynn med sausen Kok en god fiskekraft med ca 6 dl vann. Bruk ulike typer fisk hvis du har. Putt også i rekeskallet. Det må skylles for å få ut saltet. Sil kraften og reduser den til 2 dl. P.S: hvis du bruker fiskebuljong, må du bruke 2 dl som du ikke koker inn. Hvis du koker inn buljong, blir det altfor salt. Surr finhakket hvitløk og sjalottløk i smøret på svak varme i noen minutter. Det må ikke bli brunt. Tilsett 1 dl hvitvin. Kok inn til væskemengden blir ca 3 spiseskjeer. Tilsett fløte, kraft og krydderier. La dette koke forsiktig i noen minutter. Sil deretter sausen slik at du tar ut løken og urtene. Smak til med salt og pepper. Den kan nå stå til du nesten er ferdig med resten av maten. Før du serverer sausen må den jevnes og kokes et par minutter.
 
Glaserte gulrøtter: Del gulrøttene i 5cm lange biter. Del dem i 2 evt 4 alt etter tykkelsen. Bland kraft, sukker, smør, salt og pepper i en gryte. Kok opp og legg i gulrøttene. Ta gulrøttene ut når de er gjennomkokt. Kok deretter inn væsken slik at det blir igjen en tykk sirupsaktig væske i gryta. Putt i de ferdigkokte gulrøttene og vend dem i et par minutter slik at de blir varme og blanke.
 
Fisk: Lag en gryte med 3 liter vann og ta i salt etter smak. 1 - 1,5 dl. Del filetene opp i serveringsstykker. La fisken trekke i vann som er nær kokepunktet, men ikke koker, til den er ferdig. Tiden avhenger av størrelsen på fileten.
 
Varm opp tallerkener i stekeovnen. Anrett maten og server med kokte poteter. Garantert suksess.

Sendt inn av Ove Rekstad

Drikke som passer til denne oppskriften

  • Frankrike
    Frankrike
    Volum: 0.75 l Pris: 202.00 kr Basisutvalget
    85 POENG
Forsiden akkurat nå
By på deilig sabayonne til dessert
Ukens kake

By på deilig sabayonne til dessert

I denne dessertoppskriften er det den luftige gratinerte eggedosisen som gjør susen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Kupp for sensommerlig rødvinskos
+
Godbiter i pollisten

Kupp for sensommerlig rødvinskos

Gamay fra Morgon (og en av de beste vinmarkene) er den perfekte rødvin for lune augustkvelder

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Kule hvitviner som gjenskaper historien
+
Godbiter i pollisten

Kule hvitviner som gjenskaper historien

Sherry har en gyllen fortid, før forsterkningen, som stadig flere yngre vinmakere henter fram igjen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene
+
Ukens vin

Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene

Denne spanske hvitvinen gjør en super jobb som erstatning og ikke minst byr den på veldig god valuta for pengene på 60+ pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik lager du pizza av poteter. Det kan bli din nye favoritt
Dagens rett

Slik lager du pizza av poteter. Det kan bli din nye favoritt

La deg ikke avskrekk av at det er sardiner på toppen. De kan selvsagt byttes ut med noe annet som bidrar med umamismak. Som spekepølse eller hva med tørket tang?

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Herlig og seriøs økologisk hvitvin til super pris
+
Ukens vin

Herlig og seriøs økologisk hvitvin til super pris

Hvitvin fra Rhône som både har moderat alkohol, god friskhet og en veldig gunstig pris, er sjelden vare.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her