Oves Steinbit med glaserte gulrøtter

Fremgangsmåte

Begynn med sausen Kok en god fiskekraft med ca 6 dl vann. Bruk ulike typer fisk hvis du har. Putt også i rekeskallet. Det må skylles for å få ut saltet. Sil kraften og reduser den til 2 dl. P.S: hvis du bruker fiskebuljong, må du bruke 2 dl som du ikke koker inn. Hvis du koker inn buljong, blir det altfor salt. Surr finhakket hvitløk og sjalottløk i smøret på svak varme i noen minutter. Det må ikke bli brunt. Tilsett 1 dl hvitvin. Kok inn til væskemengden blir ca 3 spiseskjeer. Tilsett fløte, kraft og krydderier. La dette koke forsiktig i noen minutter. Sil deretter sausen slik at du tar ut løken og urtene. Smak til med salt og pepper. Den kan nå stå til du nesten er ferdig med resten av maten. Før du serverer sausen må den jevnes og kokes et par minutter.
 
Glaserte gulrøtter: Del gulrøttene i 5cm lange biter. Del dem i 2 evt 4 alt etter tykkelsen. Bland kraft, sukker, smør, salt og pepper i en gryte. Kok opp og legg i gulrøttene. Ta gulrøttene ut når de er gjennomkokt. Kok deretter inn væsken slik at det blir igjen en tykk sirupsaktig væske i gryta. Putt i de ferdigkokte gulrøttene og vend dem i et par minutter slik at de blir varme og blanke.
 
Fisk: Lag en gryte med 3 liter vann og ta i salt etter smak. 1 - 1,5 dl. Del filetene opp i serveringsstykker. La fisken trekke i vann som er nær kokepunktet, men ikke koker, til den er ferdig. Tiden avhenger av størrelsen på fileten.
 
Varm opp tallerkener i stekeovnen. Anrett maten og server med kokte poteter. Garantert suksess.

Sendt inn av Ove Rekstad

Drikke som passer til denne oppskriften

  • Frankrike
    Frankrike
    Volum: 0.75 l Pris: 202.90 kr Basisutvalget
    87 POENG
Forsiden akkurat nå
Å bake brød er fantastisk terapi som også gir stor belønning i form av god smak og en følelse av å lykkes
Ukens kake
Oppskrifter hjemmebakt brød

Å bake brød er fantastisk terapi som også gir stor belønning i form av god smak og en følelse av å lykkes

Velg oppskriften som passer din dagsform og innhold i kjøkkenskapet best, blant disse velutprøvde og velsmakende brødene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Slik håndterer vinprodusentene de mange krisene
+

Slik håndterer vinprodusentene de mange krisene

Vinverdenen står i tre kriser, en miljømessig, en økonomisk forårsaket av fallende etterspørsel og en identitetskrise. Problemene de skaper løses på en rekke ulike måter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

De lekreste bobler finnes på 60+ pol
+
Godbiter i pollisten

De lekreste bobler finnes på 60+ pol

Denne champagne-neoklassikeren er ikke bare nydelig nå, men har dokumentert en usedvanlig god lagringsevne – etter omkorking.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid
+
Ukens vin

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid

På plass på 180 pol, prisen er utrolig god, og den finnes sågar i magnum, også den til svært god pris.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik gjør du kyllingfileten ekstra saftig
Dagens rett

Slik gjør du kyllingfileten ekstra saftig

Ved å fylle kyllingfileten med litt ost og krydder skaper du ekstra god fredagsstemning.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Slik bruker du opp restene etter julematen
Guide
Rester julemat

Slik bruker du opp restene etter julematen

Av restene fra julematen kan du lage mange nok smakfulle munnfuller at det blir nok til flere. Eller bare en rekke gode middager i årets første uke. Her får du oppskriftene.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her