Oves Steinbit med glaserte gulrøtter

Fremgangsmåte

Begynn med sausen Kok en god fiskekraft med ca 6 dl vann. Bruk ulike typer fisk hvis du har. Putt også i rekeskallet. Det må skylles for å få ut saltet. Sil kraften og reduser den til 2 dl. P.S: hvis du bruker fiskebuljong, må du bruke 2 dl som du ikke koker inn. Hvis du koker inn buljong, blir det altfor salt. Surr finhakket hvitløk og sjalottløk i smøret på svak varme i noen minutter. Det må ikke bli brunt. Tilsett 1 dl hvitvin. Kok inn til væskemengden blir ca 3 spiseskjeer. Tilsett fløte, kraft og krydderier. La dette koke forsiktig i noen minutter. Sil deretter sausen slik at du tar ut løken og urtene. Smak til med salt og pepper. Den kan nå stå til du nesten er ferdig med resten av maten. Før du serverer sausen må den jevnes og kokes et par minutter.
 
Glaserte gulrøtter: Del gulrøttene i 5cm lange biter. Del dem i 2 evt 4 alt etter tykkelsen. Bland kraft, sukker, smør, salt og pepper i en gryte. Kok opp og legg i gulrøttene. Ta gulrøttene ut når de er gjennomkokt. Kok deretter inn væsken slik at det blir igjen en tykk sirupsaktig væske i gryta. Putt i de ferdigkokte gulrøttene og vend dem i et par minutter slik at de blir varme og blanke.
 
Fisk: Lag en gryte med 3 liter vann og ta i salt etter smak. 1 - 1,5 dl. Del filetene opp i serveringsstykker. La fisken trekke i vann som er nær kokepunktet, men ikke koker, til den er ferdig. Tiden avhenger av størrelsen på fileten.
 
Varm opp tallerkener i stekeovnen. Anrett maten og server med kokte poteter. Garantert suksess.

Sendt inn av Ove Rekstad

Drikke som passer til denne oppskriften

  • Frankrike
    Frankrike
    Volum: 0.75 l Pris: 202.00 kr Basisutvalget
    85 POENG
Forsiden akkurat nå
De hvite aspargesene fortjener å spille hovedrollen som her med kremet saus og spekeskinke
Dagens rett

De hvite aspargesene fortjener å spille hovedrollen som her med kremet saus og spekeskinke

La det være sagt med en gang: Det er de hvite aspargesene som er de beste. Kokt til perfeksjon er de rett og slett sublime, Og veldig lett å lykkes med.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Prøv en ny vri på ørretmiddagen: Dampkok den med ingefær
Dagens rett

Prøv en ny vri på ørretmiddagen: Dampkok den med ingefær

Kinesiske smaker som ingefær, sesamolje og soyasaus gjør susen med hverdagsfisken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser
+
Godbiter i pollisten

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser

Klosterwingerte i Markgräferland, sør i Baden, har siden middelalderen da munkene dyrket druer, hatt en egen og høy status.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp til de lange grønne
+
Ukens vin

Knallkjøp til de lange grønne

Med denne vinen kan aspargessesongen innvies.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lær mer om hvitvin
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Lær mer om hvitvin

Lær det grunnleggende om hvitvin og smak deg gjennom åtte ulike viner. Dette kurset passer perfekt for nybegynnere, og krever ingen forkunnskaper.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Rom og prosecco er sammen så sommerlig som en drink kan bli
+
Ukens drink

Rom og prosecco er sammen så sommerlig som en drink kan bli

Denne drinken tar pulsen på 1950-tallets Havanna, Cuba og er derfor velutprøvd som leskedrikk under lune forhold.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her