Portvinsgravet lammefilet
Foto: Astrid Hals

Portvinsgravet lammefilet

Denne oppskriften kommer opprinnelig fra Nordland og finnes i mang en bestemors håndskrevne kokebok.

Fremgangsmåte

  1. Bland salt, sukker og portvin.
  2. Ha marinaden i en dobbel frysepose og legg fileten i blandingen - la det modnes i to døgn i kjøleskap.
  3. Når fileten er ferdig gravet tørkes den og skjæres i tynne, fine skiver.
 
Tips: Retten kan for eksempel serveres med rømme og flatbrød. Vil du gjøre mer ut av retten kan den serveres med frisk grønn salat, ristede gresskarkjerner og nykvernet pepper over. En frisk potetsalat vil også passe utmerket til gravet kjøtt.
 
Historikk:
Denne oppskriften kommer opprinnelig fra Nordland og finnes i mang en bestemors håndskrevne kokebok. Oppskriften kan spores tilbake til begynnelsen av forrige århundre, men det er ikke usannsynlig at den er ennå eldre.
 
Det tradisjonelle tilbehøret var flatbrød og rømme, og fileten ble lagt i kjelleren for modning da det var ikke mange kjøleskap å oppdrive i de dager. Lofoten har som kjent hatt nære relasjoner til kontinentet i forbindelse med eksport av tørrfisk og saltfisk, og det har derfor vært tilgang på litt edlere ingredienser, slik som portvin.

Sendt inn av Aperitif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Du kan fint se mot Libanon for eleganse i rødvinen
+
Godbiter i pollisten

Du kan fint se mot Libanon for eleganse i rødvinen

For det får du her i rikt monn, og så er den da også signert en av de aller beste.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

I basis er det en liten håndfull nye viner - med og uten - som er verd din oppmerksomhet
+
Tester

I basis er det en liten håndfull nye viner - med og uten - som er verd din oppmerksomhet

Du behøver derfor ikke å gå bomtur til nærmeste pol om det er nyheter du er opptatt av.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Et av de aller beste kjøpene i basis
+
Godbiter i pollisten

Et av de aller beste kjøpene i basis

I ny årgang er denne Rioja-en helt i tet, og så er den å finne i basisutvalgets 60+ polutsalg. Fra samme produsent kommer også noen hvite godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen
+
Ukens vin

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen

Den er nemlig laget av en av de aller beste. Og så er det satt ned til bare 250 kroner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Bak en stor porsjon skillingsboller
Ukens kake

Bak en stor porsjon skillingsboller

Skillingsboller er en bergensk spesialitet, men det er ikke bare bergensere som blir i godt humør av disse saftige bollene med kanel i svingene og er lett sukkerdryss.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Knallbillige viner uten kompromisser
+
Ukens vin

Knallbillige viner uten kompromisser

I januar skal det være lett og lyst. Disse vinene topper på alle områder – og er i tillegg knallbillige - uten å kompromisse med smaken.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her