Ribollita - Toscansk grønnsakssuppe med Chevre fra Haukeli
Foto: Astrid Hals

Ribollita - Toscansk grønnsakssuppe med Chevre fra Haukeli

Ribolita betyr kokt på nytt, og er opprinnelig en bonderett fra Toscana, der daggammel grønnsakssuppe blir gitt nytt, forsterket liv. Vi tilsetter Chevre fra Haukeli.

Fremgangsmåte

  1. Bløtlegg bønnene i rikelig med vann over natten, eller i minst 12 timer.
  2. Sil av bønnene og kok de deretter opp i nytt vann, senk temperaturen og la bønnene koke/trekke på svak varme i ca 1½ time.
  3. Kok svineknoken mør i en gryte for seg (ca 1½ time) - ta opp og spar på kokekraften. Pass på å rense knoken for kjøtt mens den er varm - det er dermed lettere å fjerne kjøttet fra benet.
  4. Kutt alle grønnsakene og baconet i terninger og fres de over middels varme til de blir blanke men ikke tar farge.
  5. Hell over kraften fra svineknoken og kok grønnsakene møre, ca. ½ time, bland i de hvite bønnene og kjøttet fra svineknoken.
  6. Smak suppen til med salt og pepper - legg så lagvis med loffen og sett kaldt over natten.
  7. Varm opp suppen igjen og server denne med et dryss av smuldret Chevre og frisk timian, samt god olivenolje ved servering.

Flere deilige grønnsakssupper finner du her

Nye spennende supper

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Bjørn Cameron Alexander

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Feir kjærligheten med disse lekre boblene fra et pol nær deg
+
Godbiter i pollisten

Feir kjærligheten med disse lekre boblene fra et pol nær deg

En chardonnaychampagne er å finne på de 60 + største polutsalgene – perfekt for valentinsdagen den 14. februar.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Ostefondue er den ultimate kveldskos: Smeltet ost, gammelt brød og fjellvin
+
Mat og vin i kombinasjon

Ostefondue er den ultimate kveldskos: Smeltet ost, gammelt brød og fjellvin

At smeltet ost kan gi så mye smak alene, bare med følge av gammelt brød, vet bare den som allerede er en tilhenger av ostefondue på ekte sveitsisk vis. Den perfekte kveldskos som er lett å rigge til selv midt i uka.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Elsker du nebbiolo, blir du garantert forført av denne
+
Godbiter i pollisten

Elsker du nebbiolo, blir du garantert forført av denne

For fra Roeros sandjordmonn kommer noen av de mest elegante uttrykkene av druesorten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Vi får ikke nok av Toscana og spesielt ikke når det er snakk om en legende som dette
+
Ukens vin

Vi får ikke nok av Toscana og spesielt ikke når det er snakk om en legende som dette

Denne rødvinen som smaker aldeles fortreffelig, kommer fra en historisk eiendom eid i dag av en like historisk og ikke minst berømt familie.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Raser mot Oslos bystyre

Den nye videregående skolen for yrkesfag i Oslo sentrum er nå skrotet av bystyret til stor frustrasjon for bransjen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Sikre deg en ny og ungdommelig rimelig smak av Rioja
+
Ukens vin

Sikre deg en ny og ungdommelig rimelig smak av Rioja

Selv om druen er tempranillo og området er Rioja, snakker vi om en hvitvin.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her