Saltbakt torsk med basilikumsaus
Aperitif

Saltbakt torsk med basilikumsaus

Basilikum og torsk er en himmelsk smakskombinasjon. Lettlaget er den også.

Fremgangsmåte

Forvarm ovnen til 150 grader. Skjær fisken i 4 fine stykker. Legg dem på en seng av havsalt med skinnsiden ned i langpannen. Bak i ovn i ca 8 min. Når du trykker lett på fiskestykket skal det gi etter. Da er den perfekt. Før servering løsner du fiskekjøttet forsiktig fra skinnet. 

Hvis du vil ha med skinnet:
Legg fiskestykkene over på bakeplaten med skinnsiden opp. Saltes og pepres lett og pensles med smør. Settes et øyeblikk under grillen like før servering.

Basilkumsaus:
Stek finhakket sjalottløk lett i smør i en kjele. Tilsett kraft, hvitvin og hakket hvitløk. Kok alt sammen inn i 10 minutter for at alkoholen skal fordampe og væskemengden reduseres.

Smak til med salt og pepper og tilsett hakket basilikum. Ha sausen i en foodprocessor eller blender og kjør den godt sammen. Ha sausen tilbake i kjelen og tilsett litt fløte. Varm sausen opp under jevn visping. Den skal ikke koke for da mister den sin fine grønne farge.

Tilbehør:
Bak klasetomater i en ildfast form med litt olje og salt ved 180 grader i 10-12 minutter. Skyll bønnene og ha dem i en kjele og damp dem varme. Bland inn tomatene. 

Fordel bønner og tomater på 4 tallerkener. Hell sausen rundt. Legg på fisken og pynt med urter eller litt av sausen på toppen.

Serveres med brød.

Tom for torskeideer? Her er de beste oppskriftene

Her finner du mange flere oppskrifter med skrei og torsk

Her finner du mange oppskrifter med torsk

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Aperitif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
De lekreste bobler finnes på 60+ pol
+
Godbiter i pollisten

De lekreste bobler finnes på 60+ pol

Denne champagne-neoklassikeren er ikke bare nydelig nå, men har dokumentert en usedvanlig god lagringsevne – etter omkorking.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid
+
Ukens vin

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid

På plass på 180 pol, prisen er utrolig god, og den finnes sågar i magnum, også den til svært god pris.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Kjør denne gavepakken til julekosen - den er på 60+ pol
+
Godbiter i pollisten

Kjør denne gavepakken til julekosen - den er på 60+ pol

Du loves en hvitvin med stor dybde og kompleksitet og til en veldig god pris.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Kupp på «verdens beste» alkoholfrie vin
+
Ukens vin

Kupp på «verdens beste» alkoholfrie vin

Med dette på julebordet, blir du faktisk glad for å gå for alkoholfritt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Østers og kveite er en perfekt måte å avslutte året på
Dagens rett

Østers og kveite er en perfekt måte å avslutte året på

På årets siste storslåtte måltid hører de beste råvarer med - som østers og kveite. Her er oppskriftene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Med denne oppskriften kan du fint nyte rødvin til torsken 
Dagens rett
Bakt torsk med burgundersaus

Med denne oppskriften kan du fint nyte rødvin til torsken 

For når torsken kommer med rødvinssaus, passer det faktisk veldig godt med rødvin. Men ikke hvilken som helst rødvin. 

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her