Skinnstekt kveite
Geir Årvik

Skinnstekt kveite

Fremgangsmåte

Kveiten fileteres men skinnet beholdes på. Skjær kveiten i porsjonsstykker a 200 g og dryss på grovsalt. La kveiten ligge en time før videre tilberedning.

Saus 4 porsjoner:
Kok inn 2 dl kraft, 1 ss tomatpure og 1/2 dl rødvin til ca det halve. Smak til med evt salt og pepper. Pisk inn 1-2 ss smør. OBS må ikke koke etterpå. Hold sausen varm.
Mandelpotetpure 4 porsjoner:
Skrell og kok mandelpoteter uten salt. (3-4 mandelpotet pr person avhengig av størrelse) Sil av kokevannet. Tilsett 2 ss smør og mos godt sammen. Spe med fløte til passe konsistens. Smak til med nyrevet muskat, hvit pepper og salt.

Skyll grovsaltet av kveita og tørk godt. Legg kveiten i god varm panne med litt smør og olivenolje. Skinnsiden skal ligge ned. Skru ned varmen og la kveiten steike til du ser at varmen trekker igjennom.

Anrett kveiten på nydampet asparges midt på tallerkenen. Anrett saus rundt og legg så mandelpotepure på ene siden. Legg litt stekt sopp på kveiten og pynt med 2-3 stekte sherrytomater (disse legger du et øyeblikk i pannen sammen med soppen så de blir lune).

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Geir Årvik

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
200 rødviner testet: Burgunds største forelskelse er vanskelig å komme unna
+
Tester

200 rødviner testet: Burgunds største forelskelse er vanskelig å komme unna

Vi snakker om Les Amoureuses i Chambolle-Musigny - viner som koster det samme som grand cruer. For de fleste blir det med å lese om dem. Trøsten er at det finnes mye annet langt mer prisgunstig blant de 200 rødvinene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Dette er en av få flasker igjen fra den legendariske 1996-årgangen
+
Tester
100 musserende viner testet

Dette er en av få flasker igjen fra den legendariske 1996-årgangen

Om 5500 er for mye, finnes andre vellagrete champagner til gunstigere pris, og ikke minst mange andre riktig så spennende nye bobler i toppklassen. Samt også noen veldig gode kjøp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget
+
Godbiter i pollisten

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget

Kitzeck-Sausal er et område få har hørt om, men som du ikke glemmer når du først har vært der.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Unike Andes-nære viner
+
Ukens vin

Unike Andes-nære viner

Det finnes høyereliggende vinmarker i Argentina enn hvor disse kommer fra, men veldig få som er så nær og så påvirket av Andes-fjellene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

La deg forføre av utsøkte viner og en nøye komponert meny
Matkurs og vinkurs
Winedinner 08. september i Oslo

La deg forføre av utsøkte viner og en nøye komponert meny

Møt vinprodusenten med italienske røtter og amerikanske drømmer på Kullt den 08. september. Her blir det servert 6 flotte viner til en nydelig meny.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Blant de 150 hvitvinsboksene og posene som er testet finner du garantert noe for ditt behov i sommerferien
+
Tester

Blant de 150 hvitvinsboksene og posene som er testet finner du garantert noe for ditt behov i sommerferien

Ethvert feriekjøleskap har plass til en boks med hvitvin - og mange hvitvinsbokser inneholder virkelig seriøs vin. Noen er sågar bedre enn de fleste sammenlignbare flaskeutgaver.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her