Slik lager du marmorkake
Foto: LauriPatterson

Slik lager du marmorkake

Marmorkake er kanskje den mest spennende av de klassiske formkakene - i hvert fall rent utseendemessig. Det forsterkes med en tofarget glasur eller marmorkrem.

Fremgangsmåte

Ta smøret ut av kjøleskapet en halvtime før start. Pisk smør og sukker hvitt og luftig i maskin. Ha i eggene, ett og egg, mens du pisker videre. Bland mel, bakepulver og vaniljesukker og sikt inn i deigen. Rør inn melk til en jevn røre.

Hell ca en tredel av deigen i en bolle og sikt i kakao.

Hell halvparten av den lyse deigen i en kakeform på 24 cm. Fyll på med den mørke og avslutt med den lyse. Dra en gaffel eller skje gjennom i et siksakmønster for å skape marmoreringen.

Stek i von ved 175 grader i ca 40 minutter. Sjekk at den er gjennomstekt med en trepinne. Avkjøl.

Marmorkrem:
Ta smør og kremost ut av kjøleskapet en halvtime før start. Ha det i en mikser og kjør luftig. Tilsett melis og pisk videre. Ha i egget og kjør til luftig krem. Smelt sjokoladen med melken. Rør godt og avkjøl. 

Fordel kremen i to boller i forholdet 1:2 og bland den minste delen med sjokoladen. Fyll de to kremene i to engangs-sprøyteposer (eller bare vanlig plastposer). Kutt et hull nederst på ca 0,5 cm. Legg posene side om side oppi en sprøytepose med ønsket munnstykke. Sprøyt utover kaken i ønsket mønster. 

Tips:
Du kan også smøre den hvite kremen på først og dernest pynte med sjokoladekremen. 

Kaken kan deles og fylles med kremen. Da trenger du 50 prosent mer krem. 

Se våre andre oppskrifter på formkake

Her finner du mange oppskrifter til deilige sjokoladekaker

Her finner du veldig mange kakeoppskrifter

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli medlem av Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Få ukens kake som nyhetsbrev 

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Med selvplukkete kantareller til kebaben blir den ren luksus
Dagens rett

Med selvplukkete kantareller til kebaben blir den ren luksus

Norsk lam og kantareller får en genial ramme i form av denne kebaben. Topp til helgekosen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Slå til med helstekt krydderbakt kveite med kremet blomkål og skalldyrglace
Dagens rett

Slå til med helstekt krydderbakt kveite med kremet blomkål og skalldyrglace

Kveite er vår festfisk nummer en og når den bakes hel i ovnen og serveres med din egen skalldyrsaus belønnes du rikelig med smak. Litt med tidkrevende tilbehør riktignok, men det er det verdt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Kupp for sensommerlig rødvinskos
+
Godbiter i pollisten

Kupp for sensommerlig rødvinskos

Gamay fra Morgon (og en av de beste vinmarkene) er den perfekte rødvin for lune augustkvelder

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Herlig og seriøs økologisk hvitvin til super pris
+
Ukens vin

Herlig og seriøs økologisk hvitvin til super pris

Hvitvin fra Rhône som både har moderat alkohol, god friskhet og en veldig gunstig pris, er sjelden vare.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Innbakte pølser er skikkelig fredagsmoro
Dagens rett

Innbakte pølser er skikkelig fredagsmoro

Både store og små kan fritt velge hva de fylles med. Nyt dem i hjemmet eller pakk dem med i sekken og grill over bålet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Bak det rosa utseendet skjuler det seg mye kraft og smak
+
Ukens drink

Bak det rosa utseendet skjuler det seg mye kraft og smak

For med Maidens Blush er det så vel gin som pastis - og litt grenadin for fargens skyld.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her