Steinbit, auberginepuré med lun grønnsaksvinagrette
Foto: Tom Haga

Steinbit, auberginepuré med lun grønnsaksvinagrette

Du trenger av og til en pause fra kjøtt. Da skal prøve denne oppskriften med steinbit, auberginepuré og en deilig vinagrette laget av grønnsaker som du serverer lun.

Fremgangsmåte

Auberginepuré: 
Auberginene legges hele i en stekepanne på middels høy varme. De skal steke til de er helt myke og må vendes i pannen. Dette kan også gjøres i en stekeovn ved 180 grader. Snu underveis.

Etter stekingen deles de i to og innmaten skrapes ut. Auberginkjøttet freses opp med hvitløken. Kjøres med stavmikser og tilsettes usaltet smør. Smak til med sitron, salt og pepper.

Grønnsaksvinaigrette:
Kutt aubergine, squash, paprika og sjalottløk i terninger på 0,5 cm. Rist grønnsakene i 2 ss olivenolje til det er gyllent. Ha på resten av oljen og smak til med eddik, salt, pepper og hakket kjørvel. 

Steinbit:
Den kan grilles eller pannestekes etter smak, 2-3 minutter på hver side avhengig av hvor tykk filetstykket er.

Her finner du mange deilige oppskrifter på steinbit

Se alt det deilige du kan lage med aubergine

Bli medlem av Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Godfisk.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Taco på tirsdag? Ja klart det - og den blir enda bedre med fisk
Dagens rett
Taco med fisk og to typer dip

Taco på tirsdag? Ja klart det - og den blir enda bedre med fisk

Å servere fisken i tacolefser er både en smaksrik og lettvint vri. Derfor passer den perfekt midt i uka.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Braastad får hjelp av champagneekspert til å løfte kvaliteten
+

Braastad får hjelp av champagneekspert til å løfte kvaliteten

Braastad-familien, nå med Edouard, har for første gang på 150 år fått inn en person utenfor familien til å lage produktene. Aurelien Jayat har lang erfaring fra vin- og champagneindustrien, som kommer til nytte i møtet med det fallende markedet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir
+
Godbiter i pollisten

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir

Stadig flere britiske viner uten bobler kommer til Norge, og de er virkelig overbevisende.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Mini-barolo i magnum til knallpris
+
Ukens vin

Mini-barolo i magnum til knallpris

I siste årgang har den fått druer fra topp vinmarker uten at prisen har gått særlig opp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Det er utrolig hvor mye smak en skje paprika kan gi
Dagens rett

Det er utrolig hvor mye smak en skje paprika kan gi

Det er ikke hvilket som helst paprikapulver som brukes i denne paprikagryten med poteter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Brennevin med karakter og krydder dominerer de sterkeste septembernyhetene
+
Tester

Brennevin med karakter og krydder dominerer de sterkeste septembernyhetene

Vi snakker om krydderurtlikører og så vel sitrus- som kremlikør med krydderinnslag. Men også tørre brennevin med mye karakter, og sågar krydder.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her