Kveite er opplagt en av de største delikatessene du kan tilberede. Her finner du mange oppskrifter fra de tradisjonelle til andre du må prøve
Kveite er en fet fisk som det passer godt å koke i en syrlig lake. Fisken får god smak og virker ikke så fet. Prøv syltet kveite på endive- og rucculasalat.
Får du ikke tak i kveitefilet, kan du bruke torsk eller skrei. Den er magrere og må bakes med forsiktighet slik at den ikke tørker..Tapenaden lager riktignok et lokk over fisken som bidrar med fett og som samtidig holder fiskekjøttet saftig,
Inviter til et skikkelig festmåltid med denne smaksrike vrien på kveite med rekesaus, tomat og basilikum. Mer smaksrikt enn dette skal vanskelig gjøres.
Her får stekt kveite med seg mye smak på tallerkenen som setter fart på smaksløkene.
Kveite er en delikatesse Her serverer vi saftige fileter med hjemmelaget hollandaisesaus og aspargesbønner.
Denne retten må du prøve. For her får kveita følge av mye godt som alle rundt bordet vil glede seg over.
Smørstekt eller grillet kveite på spinatseng med smak av urter er deilig vårmat.
Karrisaus smaker veldig god til mer enn fiskeboller. Her er det kveita som får selskap. Og den får med seg mye annet godt også.
Kveite er en fet fisk, men trives godt med smørbaserte sauser. Denne smørsausen er ikke av de aller feteste, men trenger både smøret og fløten for å møte kryddersmakene.
Her får du en rett med skrei som det virkelig er sus over. Det er nemlig Sven Erik Renaa, bidrag til Årets Kokk 2006. Smaker garantert herlig.
Det som er så genialt er at denne retten skal lages av fiskefilet fra fryseren. Hvis du tar ut fileten 15 minutter før du skal begynne på matlagingen, blir den også veldig lett å skjære i tynne skiver. Tapenade er svært enkelt og raskt å lage.
Når du skal lage rulade av fisk er det viktig at du bruker en fisk som holder godt sammen slik som kveite, men steinbit er også veldig godt egnet i denne oppskriften.
Denne klassiske retten sørger for ultimat feststemning hver gang den kommer på bordet.
Her er Petter Lossius. Finalist i oppskriftkonkurranse med kveite-