Bibimbap - koreansk pytt i panne
Jan Robin Ektvedt, Asiatisk en kokebok

Bibimbap - koreansk pytt i panne

Bibimbap er en enkel og fristende risrett som bør kunne bli en favoritt også på norske middagsbord.

Fremgangsmåte

Skjær kjøttet i strimler på omtrent 1 × 4 centime­ter. Finstrimle ingefær og vårløk og finhakk chili. Riv nori-arket i mindre biter og finhakk det eller kjør det i en blender. Finhakk peanøtter.

Stek kjøttet gyllent i en kjele med litt olje. Tilsett soya, østerssaus og worcestershiresaus. La alt koke inn til sausen klistrer seg rundt kjøttet. Bland inn sesamfrø. Sett til side – varm eventuelt raskt opp før servering.

Stek rekene raskt i litt olje sammen med chili og ingefær. Ta dem av varmen. Vend inn nori.

Anrett den varme, kokte risen i fire porsjonsskåler. Trykk den litt flat utover på tallerkenen, slik at du kan legge de forskjellige garnityrene i topper på risen. Legg eggeplommen i midten og det andre garnityret rundt – så kan gjestene blande sammen selv etter hvert som de spiser.

Slik lager du kimchi

Tips:
Denne retten kan også komponeres litt som du selv vil ha den, for eksempel ved å servere mer strimlede, rå grønnsaker av forskjellig slag til, eller hakkede urter, eller ved å erstatte stor­fekjøttet med kylling eller svin. Du kan også lage en vegetarisk variant hvor du steker sopp eller kål eller bønner (eller en blanding) i stir fry-sausen i stedet for kjøtt. Godt blir det uansett.

Flere koreanske retter du kan kose deg med

Lyst til å lage en annen pytt i panne?

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Jan Robin Ektvedt, Asiatisk en kokebok

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Riesling og chardonnay slik du ikke kjenner den
+
Godbiter i pollisten

Riesling og chardonnay slik du ikke kjenner den

Det er ikke bare at disse vinene kommer fra en anonym adresse i Rheinhessen, men stilen bidrar til å skape ny interesse for Tysklands viktigste og hurtigst voksende vinstiler.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Topp sommerhvitvin for 200 kroner
+
Ukens vin

Topp sommerhvitvin for 200 kroner

Den har alt du trenger for å løfte sommermåltidet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget
+
Godbiter i pollisten

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget

Kitzeck-Sausal er et område få har hørt om, men som du ikke glemmer når du først har vært der.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Unike Andes-nære viner
+
Ukens vin

Unike Andes-nære viner

Det finnes høyereliggende vinmarker i Argentina enn hvor disse kommer fra, men veldig få som er så nær og så påvirket av Andes-fjellene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Himkok er Europas 4. beste bar, og Svanen er på 15. plass

Oslo har nok en gang befestet seg som en bardestinasjon gjennom sine to spydspisser.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Basisnyheter: Denne gode gamle kjenningen er på topp sammen med en håndfull andre godbiter
+
Tester

Basisnyheter: Denne gode gamle kjenningen er på topp sammen med en håndfull andre godbiter

De beste basisnyhetene i juli fyller akkurat en handlekurv. Slik sikres du både unike og prisgunstige viner til sommermenyen.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her