Brandade med krabbe
Foto: Eksportutvalget for fisk

Brandade med krabbe

Rester etter krabbefesten skaper ny feststemning på tallerkenen som brandade

Fremgangsmåte

Rens krabben og mos kjøttet til en jevn masse. Krabbekjøttet skal være romtemperert.

Skrell eller skrubb potetene. Kok på vanlig måte. De siste 10 minuttene lar du hvitløksfeddene koke med. Hell av kokevannet. Mos potetene og hvitløken til en jevn masse. Spe med olivenolje til en luftig mos. Smak til med salt, pepper og tabasco. Bland med krabbekjøttet og sørg for at blandingen blir gjennomvarm hvis du skal servere den som en varmrett.

Forslag til anretting er: Fordel bønne/soppblandingen på tallerkener. Form én stor eller flere mindre boller av brandaden. Drypp olivendressingen rundt. Pynt med salat og cherrytomater delt i to. Vend litt marchesalat eller annen type babyleaf i litt olje og fordel rundt. Drypp over litt extra virgin olivenolje til slutt.

Bønnene:
Kok bønnene i lettsaltet vann i to minutter. Skyll i kaldt vann. Varm olje i en panne. Fres løk og sopp i noen minutter. Bland inn.

Olivendressing:
Fjern eventuelle steiner og finhakk olivenkjøttet. Bland med de øvrige ingrediensene. Alternativt kan du ha det i en blender sammen med oljen, sitronsaften og basilikumen. Kjør til mos. Den skal være flytende. Tilsett parmesan til slutt.

Tips:
Brandaden kan også serveres lun eller kald på toast/grillet landbrød pyntet med en tomatbåt, et rucculablad og noen dråper extra virgin olivenolje på toppen. Deilig kveldskos eller nattmat. Brandaden kan også fylles i uthulte tomater og bakes i ovnen i 15 minutter ved 180 grader.

Lyst til å lage en annen rett med krabbe? Vi byr på mange andre

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Bruker skandinavisk sensitivitet i champagneproduksjonen - møt Yvonne Seier Christensen - dansk vinmaker i Côte des Blancs
+

Bruker skandinavisk sensitivitet i champagneproduksjonen - møt Yvonne Seier Christensen - dansk vinmaker i Côte des Blancs

Yvonne Seier Christensen kombinerer det skandinaviske med kunstforståelse, det beste fra Champagne og moderne bærekraftstrategier for å nå sine mål. Og det faller i smak.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Se hvor lekker torsk eller skrei kan bli
Dagens rett

Se hvor lekker torsk eller skrei kan bli

Nå når kvaliteten på torsk/skrei er så fantastisk, får den lov å spille hovedrollen i helgens festmeny. Oppskriften er såre enkel.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Elsker du nebbiolo, blir du garantert forført av denne
+
Godbiter i pollisten

Elsker du nebbiolo, blir du garantert forført av denne

For fra Roeros sandjordmonn kommer noen av de mest elegante uttrykkene av druesorten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Vi får ikke nok av Toscana og spesielt ikke når det er snakk om en legende som dette
+
Ukens vin

Vi får ikke nok av Toscana og spesielt ikke når det er snakk om en legende som dette

Denne rødvinen som smaker aldeles fortreffelig, kommer fra en historisk eiendom eid i dag av en like historisk og ikke minst berømt familie.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

I dag er det samenes nasjonaldag. Det feires med en vri på finnbiff
Dagens rett

I dag er det samenes nasjonaldag. Det feires med en vri på finnbiff

Reinskav eller finnbiff er et supert valg både for et festmåltid midt i uka og for å markere landets andre nasjonaldag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Prøv denne supre skalldyrsuppen
Dagens rett
Fiskesuppe

Prøv denne supre skalldyrsuppen

Ikke bare smaker den fortreffelig, denne oppskriften på skalldyrsuppe er både enkel og lettlaget. Og den er en fin måte å drøye de eksklusive skalldyrene.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her