Couscous Marrakesh
Foto: Matprat/Lisa Westgaard

Couscous Marrakesh

Her er både kylling- og lammekjøtt ingredienser i samme rett. I Norge er vi ikke så familiære med couscous. Det er synd for dette smaker herlig.

Fremgangsmåte

Skjær kylling- og lammekjøttet i 3 cm store terninger. Skjær løken i tynne båter. Varm olje i en panne og ha i kyllingkjøttet. Stek til det er jevnt hvitt. Ta opp kjøttet. Stek lammekjøttet til det er jevnt brunt. Legg i løk og krydder og stek videre et par minutter. Hell over vann og la gryten trekke i ca. 30 minutter.

Skjær opp grønnsakene i litt store biter. Legg i squash, gulrøtter, paprika og kyllingkjøtt. Kok videre i 5-10 minutter. Ha i tomatene til slutt og la dem bli varme. Kok couscous etter anvisning på pakken. Legg den på et stort fat og lag en fordypning i midten. Legg kjøtt- og grønnsakblandingen i fordypningen. Pynt gjerne med litt frisk koriander.

Tips: 
Du kan godt velge bare kylling- eller lammekjøtt til denne retten. 

Mange deilig retter med couscous finner du her

Mange andre deilige retter med lam

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

 

 

Sendt inn av Matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Unike Andes-nære viner
+
Ukens vin

Unike Andes-nære viner

Det finnes høyereliggende vinmarker i Argentina enn hvor disse kommer fra, men veldig få som er så nær og så påvirket av Andes-fjellene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Vi har testet årets rosévin - inkludert de beste under 200 kroner
+
Tester

Vi har testet årets rosévin - inkludert de beste under 200 kroner

Blant de drøyt 500 rosévinene vi har testet det siste året, for det meste årgang 2025 og 2024 finner du garantert noe for din smak og ditt budsjett. Også de beste rosevinene under 200 kroner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Server rosé som på slottet
+
Godbiter i pollisten

Server rosé som på slottet

At denne roséen finnes på slottet*, skal ha med familiebånd å gjøre. Og garantert også fordi den smaker veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Moralsk støtte til dyrevernere fra uventet hold
+
Ukens vin

Moralsk støtte til dyrevernere fra uventet hold

Dirk Niepoorts tanker går lenger enn til sine vinmarker.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Så heftig kan et grillet blomkålhode smake: habanerosmør og tahini gjør susen
Dagens rett

Så heftig kan et grillet blomkålhode smake: habanerosmør og tahini gjør susen

Når den grilles i ovnen med godt krydret habanerosmør og toppes med tahini, kan det ikke bli annet enn veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Grillet aubergine bare må prøves
Grillmat

Grillet aubergine bare må prøves

Følger du denne oppskriften, får du et grillfølge som fullstendig konkurrerer ut kjøttet. Slik blir ikke bare familiens vegetarianere glade, men også alle andre som vil kutte ned på kjøttinntaket..

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her