Couscous Marrakesh
Foto: Matprat/Lisa Westgaard

Couscous Marrakesh

Her er både kylling- og lammekjøtt ingredienser i samme rett. I Norge er vi ikke så familiære med couscous. Det er synd for dette smaker herlig.

Fremgangsmåte

Skjær kylling- og lammekjøttet i 3 cm store terninger. Skjær løken i tynne båter. Varm olje i en panne og ha i kyllingkjøttet. Stek til det er jevnt hvitt. Ta opp kjøttet. Stek lammekjøttet til det er jevnt brunt. Legg i løk og krydder og stek videre et par minutter. Hell over vann og la gryten trekke i ca. 30 minutter.

Skjær opp grønnsakene i litt store biter. Legg i squash, gulrøtter, paprika og kyllingkjøtt. Kok videre i 5-10 minutter. Ha i tomatene til slutt og la dem bli varme. Kok couscous etter anvisning på pakken. Legg den på et stort fat og lag en fordypning i midten. Legg kjøtt- og grønnsakblandingen i fordypningen. Pynt gjerne med litt frisk koriander.

Tips: 
Du kan godt velge bare kylling- eller lammekjøtt til denne retten. 

Mange deilig retter med couscous finner du her

Mange andre deilige retter med lam

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

 

 

Sendt inn av Matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Norgesfavoritten Weinert utvider stadig
+
Ukens vin

Norgesfavoritten Weinert utvider stadig

Med både chardonnay, chenin blanc og rosévin i porteføljen samt pinot noir fra Patagonia, har mye skjedd samtidig som Weinert er trofast mot konseptet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Se alt det gode du kan lage med blomkål
Guide

Se alt det gode du kan lage med blomkål

Her får du 10 lettlagde oppskrifter hvor denne fantastiske råvaren er i høysetet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Hekta på Antikken? Fyll glassene med disse vinene
+
Godbiter i pollisten

Hekta på Antikken? Fyll glassene med disse vinene

Gresk vin er i vinden og noen er mer klassiske enn andre. Disse er dessuten knallgode kjøp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Sjelden og rimelig rødvin som skapt for sommervarme
+
Ukens vin

Sjelden og rimelig rødvin som skapt for sommervarme

Den er saftig og leskende med moderat alkohol og et bredt bruksområde. På 60+ pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Så eksotisk har du neppe smakt makrell før
Dagens rett

Så eksotisk har du neppe smakt makrell før

Marokkansk krydring og sitron gir det smaksrike fiskekjøttet et solid løft. Retten lager seg nesten selv.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Focaccia Pugliese gir deg alt det du liker best i en munnfull
Dagens rett

Focaccia Pugliese gir deg alt det du liker best i en munnfull

Og det helt uten å gå veien om proteiner fra fisk eller kjøtt. Focaccia stekt som en tykk pizza og med poteter i deigen gir god metthetsfølelse og et smil om munnen.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her