Hjemelaget empanadas
Foto: Istock

Hjemelaget empanadas

Deilige nystekte empanadas er helt uimotståelig godt. Om det blir noe igjen smaker de like godt dagen etter.

Fremgangsmåte

Smuldre sammen smør og mel. Tilsett salt, vispede egg (men hold igjen litt til "liming" og pensling) og nok vann til å forme en fast deig. La den hvile i kjøleskap et par timer før bruk.

Stek kjøttdeigen og hakket løk i god varm panne med smør. Bland i de andre ingrediensene. Avkjøles noe.

Del deigen i flere deler og kjevl ut til 3 mm tykkelse. Stikk ut sirkler med en asjett eller bolle. Legg på fyll på den ene halvdelen og brett over den andre delen slik at det blir en halvmånefasong. Lag gjerne mønster på kanten. Pensle kanten med egg. Sett empanadasene på et brett med bakepapir.

Settes i ovnen og stekes 10-15 min. ved 200 grader C. Serveres nystekte. Gjerne med en salsa eller dip.

Se våre andre oppskrifter på empanadas 

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Aperitif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Sikre deg feriens beste middag: Langtidsstekt reinsdyrskank med honningglasert rosenkål og sjysaus
Dagens rett

Sikre deg feriens beste middag: Langtidsstekt reinsdyrskank med honningglasert rosenkål og sjysaus

Denne oppskriften gir ekstra mye dybde i smaken fra reinsdyrskanken, og er et godt alternativ til lammesteik.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Årets første «utevin» er på et pol nær deg
+
Ukens vin

Årets første «utevin» er på et pol nær deg

Med svært moderat alkohol er det svakt påskegul perlende vin du skal gå for. Og du får veldig mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen
+
Godbiter i pollisten

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen

Du finner den i de fleste velassorterte polutsalg. Og prisen er upåklagelig - vi snakker om mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen
+
Ukens vin

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen

Få viner byr på like god valuta for pengene – og vekker like mye følelser som vinen fra et av verdens aller mest risikofylte områder.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Bacalao er perfekt påskemat
Dagens rett

Bacalao er perfekt påskemat

I mangel av fersk fisk, gjør klippfisk jobben mer enn godt nok. Prøv denne klassiske oppskriften på bacalao.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Påskens beste lammeoppskrifter
Guide
Påskelam oppskrifter

Påskens beste lammeoppskrifter

Her finner du oppskrifter på alt fra tradisjonell lammestek til noen mer uvanlige lammeretter. Selvsagt med drikkeforslag.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her