Festfin kalvestek
Apéritif

Festfin kalvestek

Festlige lag fortjener de lekreste retter laget av deilige råvarer slik som kalv. Forbered deg på storinnrykk og prøvekjør festfin kalvestek.

Fremgangsmåte

  1. Gni kjøttet med salt og pepper og sett et steketermometer i den tykkeste delen. Skrell grønnsakene og del løken i båter og gulrøttene i biter.
  2. Legg steken i en ildfast form eller langpanne og fordel løk og gulrøtter rundt. Sett steken inn i forvarmet ovn på 125° C. Hell på litt vann i formen. Om vannet fordamper i løpet av steketiden, etterfyll.
  3. Steketiden er avhengig av størrelsen på steken. Når termometeret viser 62° C er den rosa inni. Ved 70° C er snittflaten grå. La steken hvile ca. 15 minutter før du skjærer den i skiver. 
  4. Pynt med friske urter som rosmarin. 

Tilbehør:
Pommes Annarødvinsaus og aspargesbønner smaker fortreffelig til. 

Flere oppskrifter med kalv finner du her

Bli abonnent og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Bak de uimotståelige munnfullene gougeres fylt med lekker ost
Ukens kake

Bak de uimotståelige munnfullene gougeres fylt med lekker ost

Gougéres er så fransk som et bakverk kan bli. Uansett hvor tradisjonelt det er, kan det fint varieres med andre typer ost. Her får du to ulike oppskrifter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Her ser du en av de mestvoksende vinstilene på polet
+
Godbiter i pollisten

Her ser du en av de mestvoksende vinstilene på polet

Vi snakker om tysk pinot noir i flaske. Men ukens godbit er ikke hvilken som helst, for denne byr på sykt god valuta for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Du kan fint se mot Libanon for eleganse i rødvinen
+
Godbiter i pollisten

Du kan fint se mot Libanon for eleganse i rødvinen

For det får du her i rikt monn, og så er den da også signert en av de aller beste.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallbillige viner uten kompromisser
+
Ukens vin

Knallbillige viner uten kompromisser

I januar skal det være lett og lyst. Disse vinene topper på alle områder – og er i tillegg knallbillige - uten å kompromisse med smaken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Nyt 10 fantastiske viner fra et av Italias mest ikoniske vinhus
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Nyt 10 fantastiske viner fra et av Italias mest ikoniske vinhus

Nyt 10 fantastiske viner fra et av Italias mest ikoniske vinhus. Dette er en unik sjanse for deg som liker viner fra Chianti Classico.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Dette er så nært en barolo som mulig, men uten den lange modningen
+
Ukens vin

Dette er så nært en barolo som mulig, men uten den lange modningen

Selv om druematerialet er nebbiolo fra toppmarker i La Morra, er prisen halvparten..

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her