Helgrillet entrecôte
Foto: MelanieMaya

Helgrillet entrecôte

Det er enklere enn du tror å helgrille en entrecôte. Følg denne enkle oppskriften så kan du raskt servere.

Fremgangsmåte

  1. Gni entrecôten inn med salt og pepper. Kjøttet grilles på sterk varme ca. 4-5 minutter på hver side.
  2. Etterstekes på middels varme til den har oppnådd ønsket temperatur.
  3. Grilltiden er avhengig av hvor godt man ønsker kjøttet stekt. Kjøttet er rødt ved 55-60 °C, rosa ved 57-62° C og over det er det helt gjennomstekt. 
  4. La entrecôten hvile i ca. 15 minutter før den skjæres opp. Husk å skjerpe kniven før du skjærer løs. Legg gjerne hele entrecôten på en fjøl og la gjestene selv skjære seg skiver.
  5. Denne retten krever godt tilbehør slik som grillede grønnsaker, eller hva med en asiatisk potetsalat og mangosaus?

Tips: Grilling av store stykker skremmer mange, men det er faktisk enklere enn du tror. Husk å snu kjøttet ofte, og bruk steketermometer!

Tips: Når du griller store stykker, kan det være godt å ha en liten grillsnacks å by på først. Dette bør være gjort klart på forhånd slik at det legges på grillen i det gjestene kommer.

Her finner du mange oppskrifter med entrecôte, også hvis du skal grille den.

Og her finner du veldig mange deilige grillretter

Mariner kjøttet selv med disse gode marinadene

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Hekta på Antikken? Fyll glassene med disse vinene
+
Godbiter i pollisten

Hekta på Antikken? Fyll glassene med disse vinene

Gresk vin er i vinden og noen er mer klassiske enn andre. Disse er dessuten knallgode kjøp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

I Halland kommer kokkene hjem til middag
+

I Halland kommer kokkene hjem til middag

Halland har fått ekstra oppmerksomhet på grunn av en viss norsk fotballspiller. Den smale kyststripen mellom Skåne og Västergötland, er et sted for andre kjendisutøvere på toppnivå - kokker med Michelin-fortid.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Azorene fortsetter å imponere - disse vinene er intet unntak
+
Godbiter i pollisten

Azorene fortsetter å imponere - disse vinene er intet unntak

At det er noe ekstra med vinene som kommer fra et øyrike midt i Atlanteren, er en underdrivelse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med denne vinen blir du overbevist om naturvinens selvfølgelige plass
+
Ukens vin

Med denne vinen blir du overbevist om naturvinens selvfølgelige plass

Mens mange har vendt naturviner ryggen*, er denne beviset på at konseptet ikke er en forbigående trend.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Salat med burrata og fersken er en fest både for øyet og ganen
Dagens rett

Salat med burrata og fersken er en fest både for øyet og ganen

Dagens rett er en sikkelig lekkerbisken. Her får både øyet og ganen glede seg. Silkemyk og kremet burrata får selskap av pepret ruccola, bitter raddichio og søt og syrlig fersken - en real fest av en smaksopplevelse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Sjelden og rimelig rødvin som skapt for sommervarme
+
Ukens vin

Sjelden og rimelig rødvin som skapt for sommervarme

Den er saftig og leskende med moderat alkohol og et bredt bruksområde. På 60+ pol.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her