Koking av kreps
Apéritif

Koking av kreps

Å koke kreps er enkelt som bare det. De er ferdige på 10 til 12 minutter hvis du følger vår oppskrift og kommer til å smake fantastisk.

Fremgangsmåte

Første bud: Krepsen må være levende. Fisker du selv, må du plassere krepsen i et stort og romslig kar hvor friskt ferskvann får renne gjennom. Dette er viktig for at krepsen skal gjøre fra seg, så slipper du minst mulig av det svarte innholdet i tarmstrengen som løper gjennom halen. Her kan krepsen ha det fint i 1-2 døgn før den kokes.

Koketiden er 10-12 minutter avhengig av størrelse. Det som er svært viktig er at krepsen avkjøles og oppbevares i laken frem til den skal spises.

Server krepsen avkjølt med god majones og godt brød, gjerne ristet.

Her finner du flere oppskriifter med kreps

Tips:
Om kreps er hovedrett må du beregne 1 kg kreps pr hode.

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Prøv en av disse 13 thaiinspirerte oppskriftene
Guide

Prøv en av disse 13 thaiinspirerte oppskriftene

Litt krydder i hverdagen hjelper på det meste. Her er våre 13 forslag til thaiinspirerte middagsretter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Disse boksvinene er best av de 100 beste
+
Tester

Disse boksvinene er best av de 100 beste

Når boksvinene er av så god kvalitet som disse, kan du faktisk trygt velge dette bærekraftige formatet. Valget av vin i boks handler ikke lenger med at den er lett å putte i feriebagasjen. Men det er mange feller å gå i.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Knallgode Jura-viner du rett og slett må prøve
+
Godbiter i pollisten

Knallgode Jura-viner du rett og slett må prøve

Produsenten tilhører det øvre sjiktet i Jura, men er ikke like kjent som sine svært så berømte naboer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris
+
Ukens vin

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris

Den østre delen av Friulis sauvignon blanc-stil er vel verd å teste ut. Denne er dessuten et knallkjøp. Og en drøm til årets første asparges.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Disse potetpannekakene er avhengighetsskapende - ikke rart de er så populære i Irland
Dagens rett

Disse potetpannekakene er avhengighetsskapende - ikke rart de er så populære i Irland

Denne tradisjonelle irske oppskriften på potetpannekaker - Boxty - passer like godt i Norge, for poteter har også vi nok av.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Nyheter: norsk sider ruler i taxfreebutikken
+
Tester

Nyheter: norsk sider ruler i taxfreebutikken

Dette er de beste nyhetene i taxfreebutikken. Er det vin du er mest interessert i, må du sjekke nøye for å finne gode produkter som lønner seg å ta med hjem. Her får du nyttige tips.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her