Lagkake med syringele
Foto: alvarez

Lagkake med syringele

Du kan fint lage denne deilige kaken med annen type gele, men helst ikke pulvergeleen fra butikken, den smaker litt vel kunstig.

Fremgangsmåte

Kakebunn:
Pisk smør, olje og sukker luftig og lyst i miksmaster. Tilsett eggene ett av gangen. Bland de tørre ingrediensene og sikt det inn i deigen vekselsvis med melken. Bland til jevn deig.

Smør tre kakeformer a 20 cm diameter, dryss litt mel oppi og bank bort det overflødige. Fordel deigen jevnt i de tre formene og stek ved 175 grader i 20 minutter eller til en trepinne kommer ut helt tørr når den stikkes i kaken. Ta ut og avkjøl.

Tips:
Du kan godt bake i en form, men da må du steke i 45 minutter og dele bunnen i tre eller fire, det er litt mer plunder.

Fyll:
Hvis syringelen er løs, kan du tilsette litt gelatin. Bløtlegg 1-2 ark i kaldt vann og deretter løs opp i 1 ss  kokende vann. Ha i den kalde geleen.

Slik lager du syringele

Tips:
Du kan bruke ferdig gele fra butikken eller din egen produksjon.

Pisk kremfløten stiv. 

Vaniljesmørkrem:
Ha smøret i en bolle og kjør på middels hastighet til du har en luftig krem. Sikt inn melisen litt av gangen, og kjør på lav hastighet. Når kremen begynner å bli litt tørr, tilsetter du kremfløte, litt av gangen. Fortsett til du har en luftig og jevn krem, ikke før løs og ikke for fast.   

Montering:
Begynn med en bunn og jevn ut overflaten. Smør den med kremfløte og fordel halvparten av geleen over. Legg på et lag til med kremfløte og fortsett med de to neste bunnene.

Smør vaniljekremen rundt på alle sider og på toppen. Med syrinblomster og friske bær.

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få ukens kake som nyhetsbrev 

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Disse muffinsene er litt sinte, men først og fremst veldig gode og fruktige
Ukens kake

Disse muffinsene er litt sinte, men først og fremst veldig gode og fruktige

Et lite chilibitt gjør disse muffinsene til noe litt utenom det vanlige.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Chianti-klassiker har fått ekstra påfyll – men prisen er den samme lave
+
Godbiter i pollisten

Chianti-klassiker har fått ekstra påfyll – men prisen er den samme lave

Denne klassikeren av en Chianti Classico er i særdeles god form om dagen – perfekt til peiskosen eller dine beste kjøttretter. Her får du vite hvorfor.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Denne baroloen ser du ikke så ofte – så benytt sjansen
+
Godbiter i pollisten

Denne baroloen ser du ikke så ofte – så benytt sjansen

Den kommer fra en La Morra-vinmark som skiller seg ut.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Test ulike uttrykk for Wachau-grüner til utrolig god pris
+
Ukens vin

Test ulike uttrykk for Wachau-grüner til utrolig god pris

Deres friskhet, fruktighet og ulik grad av terroiravtrykk gjør dem til supre matviner. Og perfekte til å møte våren med.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik kan du også lage taco
Dagens rett

Slik kan du også lage taco

Meksikanskinspirert mat som kyllingfajitas er perfekt fredagsmiddag. Oppskriften er faktisk veldig enkel og byr på masse smak.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven
+
Ukens vin

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven

Den er dessuten en gammel kjenning som det er veldig gledelig at igjen er tilgjengelig.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her