Purregratinert steinbit
Foto: EFF/ Skarven Kulinariske Teater

Purregratinert steinbit

Nå som den norske purren er på sitt beste, bruk den som topping på fisk. Med en smakskraftig rødvinssaus, blir dette det rene festmåltidet.

Fremgangsmåte

  1. Kok selleri og potet mørt i usaltet vann. Hell kokevannet fra og damp selleri og potet godt. Mos det og rør inn smør og fløte. Smak pureen til med salt og pepper og hold den varm 
  2. Kjør purre, olivenolje og soyaolje til en jevn masse i food-processor. Tilsett revet parmesan litt etter litt. Smak til med salt og pepper.
  3. Dryss salt og pepper på fisken og fordel purren i et tykt lag over. Stek fisken midt i ovnen ved 175 grader til den er gjennomstekt, men ikke tørr.
    Rødvinssaus:
  4. Fres grønnsakene til sausen i litt smør, til de er blanke og myke. Tilsett vin og bjørnebær og kok væsken inn til det halve. Tilsett kraft og la sausen koke i 15--20 minutter. Sil den og jevn den lett med maisenna.
  5. Smak til med salt og pepper og visp inn smør i små terninger til den er blank og glatt. Sausen må ikke koke mens smøret vispes inn, da vil den skille seg.
  6. Hold sausen forsiktig varm uten at den koker.
    Anrett fisken på en seng av selleripuré og hell sausen rundt. Legg også, om ønskes, på noen gulrotperler som du lager ved å stikke ut kuler av en stor gulrot og frese dem myke og gylne i olje.
Tips:
Når du kjøper steinbit skal du passe på at fisken er fast og hvit. Bløt fisk er ikke god, så den må du holde deg unna. Velg i så fall heller torsk eller breiflabb.

Sendt inn av EFF/ Skarven Kulinariske Teater

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Spesialpol: Som ventet får riesling konkurranse fra både chardonnay og pinot noir når Tyskland er tema
+
Tester

Spesialpol: Som ventet får riesling konkurranse fra både chardonnay og pinot noir når Tyskland er tema

Så selv om det er en god håndfull friske og konsentrerte 2024-rieslinger som er verd å sjekke ut, utfordres de både innen- og utenfra.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Knallkjøp som gir en annen smak av Etna
+
Godbiter i pollisten

Knallkjøp som gir en annen smak av Etna

Hos Al-Cantàra kombineres kunst og poesi med vinmaking og innimellom andre enn de vanlige druesortene i førersetet – og det smaker svært godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

På jakt etter det rimeligere Burgund? Start med disse
+
Godbiter i pollisten

På jakt etter det rimeligere Burgund? Start med disse

Grégoire Hoppenots Fleurie-er lever opp til at Beaujolais er det «nye» Burgund, med en annen druesort og et annet terroir, men prisene er fortsatt og heldigvis svært moderate.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Rosevinsesongen sparkes i gang med herlige viner til supre priser
+
Ukens vin

Rosevinsesongen sparkes i gang med herlige viner til supre priser

To varianter av pinot noir, og en morsom ikke helt tørr blandingsrosé i litersflaske. Da er vi i gang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik gjør du noe ekstra ut av ferdigstekte kyllinglår fra butikken
Dagens rett
Kyllinglår med rotgrønnsaker i appelsinsaus

Slik gjør du noe ekstra ut av ferdigstekte kyllinglår fra butikken

Med en så enkel oppskrift som denne lager du raskt en smakfull middag til familien.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Er grillen klargjort? Skaff deg disse vinene til sesongstart
+
Ukens vin

Er grillen klargjort? Skaff deg disse vinene til sesongstart

200 kroner hver og alle gjør en jobb overfor vårens første grilling. Samtidig som de skiller seg klart ut i sin prisklasse.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her