Purregratinert steinbit
Foto: EFF/ Skarven Kulinariske Teater

Purregratinert steinbit

Nå som den norske purren er på sitt beste, bruk den som topping på fisk. Med en smakskraftig rødvinssaus, blir dette det rene festmåltidet.

Fremgangsmåte

  1. Kok selleri og potet mørt i usaltet vann. Hell kokevannet fra og damp selleri og potet godt. Mos det og rør inn smør og fløte. Smak pureen til med salt og pepper og hold den varm 
  2. Kjør purre, olivenolje og soyaolje til en jevn masse i food-processor. Tilsett revet parmesan litt etter litt. Smak til med salt og pepper.
  3. Dryss salt og pepper på fisken og fordel purren i et tykt lag over. Stek fisken midt i ovnen ved 175 grader til den er gjennomstekt, men ikke tørr.
    Rødvinssaus:
  4. Fres grønnsakene til sausen i litt smør, til de er blanke og myke. Tilsett vin og bjørnebær og kok væsken inn til det halve. Tilsett kraft og la sausen koke i 15--20 minutter. Sil den og jevn den lett med maisenna.
  5. Smak til med salt og pepper og visp inn smør i små terninger til den er blank og glatt. Sausen må ikke koke mens smøret vispes inn, da vil den skille seg.
  6. Hold sausen forsiktig varm uten at den koker.
    Anrett fisken på en seng av selleripuré og hell sausen rundt. Legg også, om ønskes, på noen gulrotperler som du lager ved å stikke ut kuler av en stor gulrot og frese dem myke og gylne i olje.
Tips:
Når du kjøper steinbit skal du passe på at fisken er fast og hvit. Bløt fisk er ikke god, så den må du holde deg unna. Velg i så fall heller torsk eller breiflabb.

Sendt inn av EFF/ Skarven Kulinariske Teater

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Mens resten av måltidet godgjør seg på grillen, kan du servere grillet kamskjell med pastinakkskum, rødbetemarmelade og persilleolje
Dagens rett

Mens resten av måltidet godgjør seg på grillen, kan du servere grillet kamskjell med pastinakkskum, rødbetemarmelade og persilleolje

Kamskjell skal bare såvidt berøre grillflaten, derfor er delikatessen den perfekte forrett. Men en mettende sådan i denne komposisjonen .

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Kullgrillet laks med salsa verde er en super kombinasjon du vil elske
Dagens rett
Kullgrillet laks med salsa verde

Kullgrillet laks med salsa verde er en super kombinasjon du vil elske

Laks eller annen fisk fra grillen og den klassiske italienske sausen salsa verde er som skapt for hverandre. Her er oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Californiske viner med klar europeisk profil
+
Godbiter i pollisten

Californiske viner med klar europeisk profil

OMA har hentet hjem noen riktige godbiter fra noen av Californias beste vinmarker. Og hjulpet til med sin egen signatur.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Danker ut «brød-og-smør-vinene» på alle måter
+
Ukens vin

Danker ut «brød-og-smør-vinene» på alle måter

De er både billigere og mye bedre enn storselgerne samtidig som den bidrar til å hjelpe ansatte og bedrifter i restaurantbransjen på hjemmebane.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik blir svinekotelettene skikkelig saftige
Dagens rett
Svinekoteletter med grillet paprika og squashsalsa

Slik blir svinekotelettene skikkelig saftige

Når svinekoteletter får riktig varmebehandling, i dette tilfellet på grillen, blir de riktig så gode.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Elsker du kiwi og monsterfilmer, er Godzilla drinken for deg
+
Ukens drink

Elsker du kiwi og monsterfilmer, er Godzilla drinken for deg

Den får hjelp av en gul og en blå likør til å skape den irrgrønne fargen.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her