Risotto med krabbe
Foto: Kim Holthe

Risotto med krabbe

Risotto og krabbe er en perfekt match. Med sjalottløk, hvitvin, matfløte, parmesan, basilikum og litt til får du et måltid du ikke vil glemme.

Fremgangsmåte

  1. Varm olje i en gryte, tilsett sjalottløk og surr til den er myk.
  2. Tilsett ris og surr videre på middels varme under stadig omrøring i 1 minutt. Tilsett vin og kok til den er absorbert i risen.
  3. Spe med fløte og kraft, litt om gangen, under omrøring.
  4. Etter hvert som risen tykner til grøtkonsistens tilsettes mer væske. Mengden væske avhenger av kvaliteten på risen.
  5. Det tar normalt 15-18 minutter å koke risen. Bruk middels varme og rør hele tiden med en tresleiv.
  6. Risen er ferdig når den har en ørliten rå kjerne i midten og har konsistens som tynn grøt - er den for tykk, tilsettes mer væske.
  7. Parmesan, smør, tomat, basilikum og krabben tilsettes straks før servering. Server med en gang, gjerne med noen krabbeklør og tynne skiver av parmesan på toppen.

Her finner du alle våre risottoretter

Lekre krabberetter finner du her

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Eksportutvalget for fisk

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Med selvplukkete kantareller til kebaben blir den ren luksus
Dagens rett

Med selvplukkete kantareller til kebaben blir den ren luksus

Norsk lam og kantareller får en genial ramme i form av denne kebaben. Topp til helgekosen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Slå til med helstekt krydderbakt kveite med kremet blomkål og skalldyrglace
Dagens rett

Slå til med helstekt krydderbakt kveite med kremet blomkål og skalldyrglace

Kveite er vår festfisk nummer en og når den bakes hel i ovnen og serveres med din egen skalldyrsaus belønnes du rikelig med smak. Litt med tidkrevende tilbehør riktignok, men det er det verdt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sørfranske rødviner i en klasse for seg
+
Godbiter i pollisten

Sørfranske rødviner i en klasse for seg

Takket være naturlige metoder, biodynamisk drift og råd fra en kultprodusent, har denne historiske Languedoc-produsenten fått en nystart, men ikke helt uten dramatikk.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Grillsesongen er ikke over – denne billigvinen gjør jobben
+
Ukens vin

Grillsesongen er ikke over – denne billigvinen gjør jobben

159,90 er virkelig billig i dagens prisleie, og i hvert fall når den er så vellaget som denne.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Innbakte pølser er skikkelig fredagsmoro
Dagens rett

Innbakte pølser er skikkelig fredagsmoro

Både store og små kan fritt velge hva de fylles med. Nyt dem i hjemmet eller pakk dem med i sekken og grill over bålet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Bak det rosa utseendet skjuler det seg mye kraft og smak
+
Ukens drink

Bak det rosa utseendet skjuler det seg mye kraft og smak

For med Maidens Blush er det så vel gin som pastis - og litt grenadin for fargens skyld.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her