Skotske egg
Foto: gldburger

Skotske egg

Skottene har sine spesialiteter. Denne retten er en av dem som du absolutt må prøve. Følg oppskriften og alle rundt bordet vil bli overrasket.

Fremgangsmåte

  1. Kok egg til smilende. Det tar seks minutter. Avkjøl og skrell. Du kan godt bruke kokte egg fra dagen før.
  2. Bland pølse, skinke, pepper, griljermel og urter i en bolle. Form fire boller som du presser flate.
  3. Ha hvetemel på en skål. Rull hvert egg i melet, knips av det overflødige, legg egget på kjøttmassen og klem den jevnt og fast rundt egget.  
  4. Pisk det femte egget lett. Ha det i en skål. Ha hvetemel og griljermel i hver sin skål. Rull eggpakken først i mel, dernest i egg og så til slutt i griljermelet.  
  5. Varm opp olje til 160 grader i en kjele. Test med en liten brødbit. Oljen er varm nok når den blir gyllen i løpet av 10 sekunder.
  6. Legg eggene to og to av gangen oppi olje. Hvis du skal steke fire av gangen trenger du mer olje og større kjele. Etter 8-10 minutter er de gylne og gjennomstekte.
  7. Ta opp av oljen og la dryppe av seg på et kjøkkenpapir. Hold varm mens du steker resten.

Server med salat og Worcestershiresauce.

Her finner du flere småretter til koldtbordet

Se alt det god du kan bruke egg til

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Miks en spennende drink med det som står innerst i barskapet
Ukens drink

Miks en spennende drink med det som står innerst i barskapet

Vi snakker om bananlikøren som i kombinasjon med frisk salvie, ananas og bourbon skaper magi i drinkglasset.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Nordmenn vil ha mer fransk vin - men det skyldes særlig en vin

Mens gamle rødvinstravere faller som steiner i statistikken er det særlig tørr fransk hvitvin - og spesielt en - og vin med bobler som sørger for at salget på polet ikke faller mer enn 2,2 prosent.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Her ser du en av de mestvoksende vinstilene på polet
+
Godbiter i pollisten

Her ser du en av de mestvoksende vinstilene på polet

Vi snakker om tysk pinot noir i flaske. Men ukens godbit er ikke hvilken som helst, for denne byr på sykt god valuta for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Dette er så nært en barolo som mulig, men uten den lange modningen
+
Ukens vin

Dette er så nært en barolo som mulig, men uten den lange modningen

Selv om druematerialet er nebbiolo fra toppmarker i La Morra, er prisen halvparten..

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Be inn til indisk gryte-aften med svine-korma med epler og spinat
Dagens rett

Be inn til indisk gryte-aften med svine-korma med epler og spinat

Du kan lage indiskinspirert mat enkelt hjemme selv med denne oppskriften. Halvfabrikata eller laget fra bunnen av - du avgjør.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Djevelsk godt og mørkt  blant ølnyhetene i januar - også uten alkohol
+
Tester

Djevelsk godt og mørkt blant ølnyhetene i januar - også uten alkohol

Selv om det er de mørke ølene som overbeviser mest, er det også spennende nyheter innen sider og brennevin.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her