Spaghetti alla puttanesca med kapers
Foto: Studio Dreyer-Hensley

Spaghetti alla puttanesca med kapers

Dette er en tradisjonell italiensk pastarett. Her er oppskriften.

Fremgangsmåte

  1. 500 g fersk spagetti eller annen pasta som linguine eller penne
  2. Legg kapers i bløt i en god halvtime før bruk. Hell tomatene i et dørslag og la dem renne godt av.
  3. Varm oljen i en tykkbunnet panne på middels varme. Den må imidlertid ikke bli for varm.
  4. Tilsett hvitløk, ansjos og peperoncini og la småfrese i ca fem minutter under stadig omrøring. Hvitløken skal bli myk men ikke brent og ansjosen skal smelte.
  5. Tilsett de grovhakkete olivenene. Deretter tomatene.
  6. Rør godt og ha i kapersen. La trekke noen minutter. Smak eventuelt til med salt, pepper og noen dråper sitronsaft.
  7. I mellomtiden har du kokt spaghettien. Skru opp varmen og tilsett den godt avrente pastaen samt de finhakkete urtene i sausen.
  8. Bland godt og server umiddelbart med brød til å "suge" opp all sausen.

Kilde Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Herlig billig rødvin for flere enn katteelskere
+
Ukens vin

Herlig billig rødvin for flere enn katteelskere

«Kattevin» behøver altså ikke komme fra en boks (som til info er en av bestselgerne i trelitersformatet), og denne holder et høyere kvalitetsnivå enn de fleste boksviner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Brokkolisuppe med kokosmelk og sprøstekt halloumi er en svært god kombinasjon
Dagens rett

Forsiden akkurat nå - 3

Disse vinene ser du bare her
+
Godbiter i pollisten

Disse vinene ser du bare her

Det er ikke bare fordi de er sjeldne, men selvsagt først og fremst fordi de er noen riktige godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Høstferiens beste trelitere
+
Ukens vin

Høstferiens beste trelitere

De kommer fra Californias sentrale kystnære vinmarker og finnes på et pol nær deg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Smak 36 år gammel vin fra topprodusent
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Smak 36 år gammel vin fra topprodusent

Bli med på en unik vinsmaking den 29. oktober, hvor du kan smake en sjelden samling Rioja-viner helt tilbake til 1990 fra det verdensberømte vinhuset.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Slik har hi-tech og menneskelig luktesans minimert korkproblemet
+

Slik har hi-tech og menneskelig luktesans minimert korkproblemet

Faren for ødelagt vin på grunn av dårlig korkkvalitet er nærmest minimert, med de siste årenes investeringer i teknologi. Vi ser på hvordan hi-tech og menneskelig luktesans kombineres for å tilby vinprodusenter bærekraftig framstilte vinkorker.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her