Stekt squash og aubergine med hvitløksaus som i Hellas
Foto: Dar1930

Stekt squash og aubergine med hvitløksaus som i Hellas

Denne retten heter Kolokythakia kai Melitzanes Skorthalia i Hellas og er en Dette er typisk husmannskost fra øyene.

Fremgangsmåte

Skjær auberginen i 1/2 cm tykke skiver, kast skalkene. Legg aubergineskivene i lettsaltet vann i 30 minutter. Bruk 2 ss salt pr. liter.

Skjær skalkene av squashen og skjær den i 1/2 cm tykke staver på langs.

Skyll aubergineskivene, rist vannet godt av og tørk dem på kjøkkenpapir.

Sikt litt hvetemel over squashstavene.

Varm oljen og stek squashen gyllenbrun på begge sider, la dem renne av på kjøkkenpapir. Aubergine trenger høy steketemperatur, ellers trekker skivene til seg all oljen i stekepannen med en gang.

Varm oljen i stekepannen med en gang. Varm oljen, sikt litt hvetemel på aubergineskivene og stek dem gyllenbrune på begge sider. Stek i flere omganger og legg de stekte skivene på kjøkkenpapir etter hvert.

Legg opp de stekte grønnsakene på serveringsfat og dryss litt salt på dem. Server med gresk hvitløksaus.

Tips:
Du kan godt velge bare aubergine eller squash til denne retten som er typisk gresk husmannskost fra øyene, der denne retten serveres til middag med hjemmebakt brød til. Maten legges opp på et stort serveringsfat, og alle forsyner seg med skive etter skive av smakfulle grønnsaker. Alle best smaker denne retten helt nylaget, men den tåler å serveres lunken også.

Se våre andre oppskrifter inspirert av Hellas

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Noen ganger smaker det helt klassiske aller best - som en reinsdyrstek med viltsaus og hasselbackpoteter
Dagens rett

Noen ganger smaker det helt klassiske aller best - som en reinsdyrstek med viltsaus og hasselbackpoteter

Det finnes knapt noen bedre søndagsmiddag enn nettopp en viltstek - snakk om en perfekt avslutning på uken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Vinnyhetene i basis mars 2026: Dette er de mest interessante nyhetene
+
Tester

Vinnyhetene i basis mars 2026: Dette er de mest interessante nyhetene

De er strengt tatt ikke nyheter, men gamle kjenninger som har fått en velfortjent plass i basisutvalget.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Denne baroloen ser du ikke så ofte – så benytt sjansen
+
Godbiter i pollisten

Denne baroloen ser du ikke så ofte – så benytt sjansen

Den kommer fra en La Morra-vinmark som skiller seg ut.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Test ulike uttrykk for Wachau-grüner til utrolig god pris
+
Ukens vin

Test ulike uttrykk for Wachau-grüner til utrolig god pris

Deres friskhet, fruktighet og ulik grad av terroiravtrykk gjør dem til supre matviner. Og perfekte til å møte våren med.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Med nudler i wok kommer maten raskt på bordet
Dagens rett

Med nudler i wok kommer maten raskt på bordet

Dagens raske middag er en smakfull rett med asiatisk inspirasjon.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Det er lett å se hvorfor Thermenregion kalles Østerrikes Côte d'Or
+

Det er lett å se hvorfor Thermenregion kalles Østerrikes Côte d'Or

Østerrike er ikke kjent for å ha lettsolgte navn på sine vinregioner og druesorter. Men like fullt satses det på å bringe Thermenregion opp og fram i lyset etter mange år i skyggen, uten å måtte bruke sammenligningen med Burgund.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her