Torskesalat i grønn saus Merluza en salsa verde
Apéritif

Torskesalat i grønn saus Merluza en salsa verde

Merluza en salsa verde heter denne retten på originalspråket som er spansk.

Fremgangsmåte

Del torsken i skiver og legg den i en kjele med så mye vann at det akkurat dekker. Vannet skal være tilsatt løk, laurbærblad, salt, pepper og eddik. Vannet skal bare så vidt skjelve, trekk 7-10 minutter avhengig av tykkelsen på skivene.

Når fisken slipper benet lett, er den ferdig. Ta den opp av kraften med hullslev når den er blitt litt avkjølt.

Rens torsken i flak og legg disse i et halvdypt fat sammen med grovhakkede, hardkokte egg (hold av ett egg som du deler i fire åter) samt oliven og agurk skåret i terninger.

Rør hvitvin, sitronsaft og litt fiskekraft i majonesen. Deretter finhakket persille og hvitløk. Hell majonesen over torsken og pynt retten med eggbåter og eventuelt et par sitronskiver.

Tips:
Retten kan serveres kald, lun og varm. I det siste tilfellet erstatter du agurken med grønne erter. Du kan godt bruke rester etter et torskemåltid. 

Her finner du mange deilige retter med torsk

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå

Matprisen 2025: Årets kjøkken er Mortens Kro

Mortens Kro på Gjelleråsen utenfor Oslo har som motto «der maten er go’» - det overbeviste juryen i Matprisen 2025.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Test av beaujolais nouveau 2025: Årets nye vin smaker nok best to uker etter lansering
+
Tester

Test av beaujolais nouveau 2025: Årets nye vin smaker nok best to uker etter lansering

Hvis du har planlagt å smake på den allerede på slippdagen som er 20. november, ikke server den for kald. 2025 er en årgang med tanniner og en viss robusthet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Slike chenin blancer tar alle matmessige utfordringer
+
Godbiter i pollisten

Slike chenin blancer tar alle matmessige utfordringer

Savennières er en av vinverdenens skjulte perler som også lagrer veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Gresk hvitvin er i vinden – til topp priser
+
Ukens vin

Gresk hvitvin er i vinden – til topp priser

Og disse utgavene fungerer like godt hjemme en høstkveld som i Hellas om sommeren.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Blåskjellene blir ekstra gode med mørkt øl
Dagens rett

Blåskjellene blir ekstra gode med mørkt øl

Glem hvitvin til blåskjellene. Denne oppskriften har mørkt øl i både gryte og glass. Kanskje har du allerede testet juleølet, og har noen skvetter, ja, da får du brukt dem her.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Rekordmange oster i årets VM

Det ble ingen norsk ost i teten av de i alt 5244 påmeldte fra 46 land i årets VM som fant sted i Bern.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her