Wok med shitake og scampi/tigerreker
Apéritif

Wok med shitake og scampi/tigerreker

Scampiene skal i wokpanna, og der skal de få følge med den deilige soppen shitake. Selvfølgelig mye annet snadder også.

Fremgangsmåte

Del opp alle grønnsakene i strimler eller biter.

Varm opp woken med 1/3 av oljen, og begynn med å steke soppen. Du ser at at oljen er varm nok ved å prøvesteke en liten bit. Når oljen freser, er den passe varm.

Sil av kraften, ha i resten av oljen, og ha så i løken. La dette steke et øyeblikk før du har i rettich, persillerot og resten av grønnsakene. Spinat og purre has i sist. La alt steke i 2-4 minutter. Ha i scampiene/tigerrekene tilslutt - de skal bare bli rosa - da er de ferdige. Ligger de for lenge blir de seige og tørre.

Helt tilslutt tilsettes soyasausen og buljongen. Hvis du ønsker retten noe tykkere, kan den jevnes ut med 2 ss maisennamel utrørt i 2 ss vann. Server straks.

Til denne retten serveres ris som evt. kan kokes med gurkemeie eller safran for å få en gul farge.

Tips:
Dersom ønskelig kan scampiene byttes ut med vanlige reker, men de må ikke koke, bare varmes lett. Fisk fungerer også utmerket eller kyllingfilet.

Fakta om shitake:
Shitake er en eksotisk gjest fra Kina, Korea og Japan som ofte dyrkes på eiketre etter en mer enn 1000 år gammel oppskrift.

Shitake er en velduftende og raffinert sopp som kjennetegnes av en fin og mild soppsmak. Fersk shitake egner seg til de fleste former for tilberedning, steking, til supper, eller som tilbehør. Men, den er tungt fordøyelig og bør derfor stekes/kokes godt i tilberedningsprosessen.

Tørket shitake har en fastere konsistens og egner seg meget godt til blant annet orientalsk mat.

Tips:
Får du ikke tak i shitake, kan du bruke østerssopp eller sjampinjong.

Lyst til å legge noe annet i wokpanna er det veldig mange forslag her

Mange flere oppskrifter med scampi finner du her

Og her oppskrifter med Shiitake 

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Her får du svært så praktiske kokketips

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Corral de la Moreria: Hvor Michelin-mat og flamenco spiller på samme strenger
+

Corral de la Moreria: Hvor Michelin-mat og flamenco spiller på samme strenger

Corral de la Moreria i Madrid er verdens eneste restaurant der flamenco deler scene med en Michelin-stjerne. Og et av 1000 steder du må besøke før du dør. Det var også her John Lennon tilbrakte en hel natt for å lære flamencogitarens mysterier.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Slik kom Extremadura på den gastronomiske reiseruta
+

Slik kom Extremadura på den gastronomiske reiseruta

Området som har gitt spansk gastronomi pata negra-grisen, har først med Atrio, nå med tre Michelin-stjerner, fått plassen det fortjener.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Feir kjærligheten med disse lekre boblene fra et pol nær deg
+
Godbiter i pollisten

Feir kjærligheten med disse lekre boblene fra et pol nær deg

En chardonnaychampagne er å finne på de 60 + største polutsalgene – perfekt for valentinsdagen den 14. februar.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Sikre deg en ny og ungdommelig rimelig smak av Rioja
+
Ukens vin

Sikre deg en ny og ungdommelig rimelig smak av Rioja

Selv om druen er tempranillo og området er Rioja, snakker vi om en hvitvin.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Tirsdag er perfekt for en liten krabbefest
Dagens rett
Krabbe- og rissalat i kald tomatsuppe

Tirsdag er perfekt for en liten krabbefest

Lag et festmåltid med krabbe midt i uka. Det er langt enklere enn du tror med denne oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Sett i gang å bake: Inviter til bollefest på fastelavn
Guide

Sett i gang å bake: Inviter til bollefest på fastelavn

Ingen fastelavnssøndag uten boller. Bruk derfor oppskriftene og supertipsene du finner her, og du er med på å sikre fastelavnsbollens fremtid.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her