Dampet Norsk Kveite
Foto: Godfisk.no

Dampet Norsk Kveite

Kveite får ekstra godt følge i denne oppskriften med både agurksalat,ingefærgulrøtter og sandefjordsmør.

Fremgangsmåte

  1. Legg kveitefiletene i saltlake i 20 minutter og tørk dem på kjøkkenpapir. Dryss over nykvernet pepper. Kveita er klar for damping på 72 grader i kombidamper i 10 til 15 minutter, eller på rist i en kjele med kokende vann under.
  2. Agurksalat: Skjær agurk i tynne skiver eller lange spaghettistrimler. Bland sukker, salt og eddik og hell dette over agurken. La dette marinere i minimum 1 time. Smak til og ha i frisk mynte.
  3. Ingefærbakte gulrøtter: Ha olje, gulrøtter, chili, ingefær, hvitløk og anis i en kjele, kok opp og la småkoke til gulrøttene er møre, ca 5-10 minutter avhengig av størrelse. Smak til med sitronsaft, salt og pepper.
  4. Sandefjordsmør: Kok opp fløte og reduser ned til det halve. Pisk inn kaldt smør, litt om gangen til sausen tykner. Smak til med sitronsaft, salt og pepper. Ha i finhakket persille like før servering.
  5. Dillpoteter: Rens dillen for stilker. Trekk potetene ferdig i saltet vann med dillstilkene. Finhakk dillen. Smelt smøret. Vend de ferdige potetene i smør og dill.

Sendt inn av Eksportutvalget for fisk

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep
+
Ukens vin

Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep

2025 er årgangen som ikke bare har gitt denne storselgeren ekstra fylde, men som også vil overbevise de som ikke er så fan av riesling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Taco på tirsdag? Ja klart det - og den blir enda bedre med fisk
Dagens rett

Taco på tirsdag? Ja klart det - og den blir enda bedre med fisk

Å servere fisken i tacolefser med hjemmelaget dip er både en smaksrik og lettvint vri. Derfor passer den perfekt midt i uka.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir
+
Godbiter i pollisten

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir

Stadig flere britiske viner uten bobler kommer til Norge, og de er virkelig overbevisende.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Mini-barolo i magnum til knallpris
+
Ukens vin

Mini-barolo i magnum til knallpris

I siste årgang har den fått druer fra topp vinmarker uten at prisen har gått særlig opp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Jada, brødpudding kan også lages til middag - her med vårløk, grønnkål og sopp
Dagens rett

Jada, brødpudding kan også lages til middag - her med vårløk, grønnkål og sopp

Med denne oppskriften får du ikke bare brukt opp brødrester, men hele middagen lages i en form. Enkelt og veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Braastad får hjelp av champagneekspert til å løfte kvaliteten
+

Braastad får hjelp av champagneekspert til å løfte kvaliteten

Braastad-familien, nå med Edouard, har for første gang på 150 år fått inn en person utenfor familien til å lage produktene. Aurelien Jayat har lang erfaring fra vin- og champagneindustrien, som kommer til nytte i møtet med det fallende markedet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her