Dampet Norsk Kveite
Foto: Godfisk.no

Dampet Norsk Kveite

Kveite får ekstra godt følge i denne oppskriften med både agurksalat,ingefærgulrøtter og sandefjordsmør.

Fremgangsmåte

  1. Legg kveitefiletene i saltlake i 20 minutter og tørk dem på kjøkkenpapir. Dryss over nykvernet pepper. Kveita er klar for damping på 72 grader i kombidamper i 10 til 15 minutter, eller på rist i en kjele med kokende vann under.
  2. Agurksalat: Skjær agurk i tynne skiver eller lange spaghettistrimler. Bland sukker, salt og eddik og hell dette over agurken. La dette marinere i minimum 1 time. Smak til og ha i frisk mynte.
  3. Ingefærbakte gulrøtter: Ha olje, gulrøtter, chili, ingefær, hvitløk og anis i en kjele, kok opp og la småkoke til gulrøttene er møre, ca 5-10 minutter avhengig av størrelse. Smak til med sitronsaft, salt og pepper.
  4. Sandefjordsmør: Kok opp fløte og reduser ned til det halve. Pisk inn kaldt smør, litt om gangen til sausen tykner. Smak til med sitronsaft, salt og pepper. Ha i finhakket persille like før servering.
  5. Dillpoteter: Rens dillen for stilker. Trekk potetene ferdig i saltet vann med dillstilkene. Finhakk dillen. Smelt smøret. Vend de ferdige potetene i smør og dill.

Sendt inn av Eksportutvalget for fisk

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
De beste bærvinene - dette drikker du til sommerens bær
+
Guide

De beste bærvinene - dette drikker du til sommerens bær

Dette er de beste søte vinene til sommerens bær fra skog eller hage. Bringebær, jordbær, blåbær, kirsebær og moreller finner sine beste matcher.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Slik tar du vare på sommerens bær
Guide
Oppskrifter på syltetøy, gele og saft

Slik tar du vare på sommerens bær

Nå er de norske bærene her. Både de du finner i butikken og helt gratis i skogen. Her får du de tipsene og oppskriftene du trenger.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

At denne vinen smaker av historie, er ingen overdrivelse
+
Godbiter i pollisten

At denne vinen smaker av historie, er ingen overdrivelse

Vi snakker om en hvitvin hvis druer vokser i noe av det mest historiske jordsmonnet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Norgesfavoritten Weinert utvider stadig
+
Ukens vin

Norgesfavoritten Weinert utvider stadig

Med både chardonnay, chenin blanc og rosévin i porteføljen samt pinot noir fra Patagonia, har mye skjedd samtidig som Weinert er trofast mot konseptet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Kathrine Kinn er årets bondespire

Bondespiren 2026 gikk til Kathrine Kinn (34) som på veldig mange måter har markert seg i norsk landbruk som kjerringa mot strømmen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Start uka sterkt med en italiensk pastaklassiker - spaghetti all' amitriciana
Dagens rett

Start uka sterkt med en italiensk pastaklassiker - spaghetti all' amitriciana

Men hvor sterk bestemmer du selv. Her er den enkle oppskriften spagetti all'amitriciana.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her