Kveite med hasselbackpoteter og rødbetesaus
Foto: Bent Raanes og Sarah Cameron Sørensen

Kveite med hasselbackpoteter og rødbetesaus

Du skal serve dampet kveite med en god rødbetesaus, vaniljeglaserte grønnsaker og hasselbackpoteter. Du blir en helt rundt middagsbordet.

Fremgangsmåte

  1. Kveiten:
  2. Lag saltlake ved å koke opp en liter kaldt vann med 80 gram salt.
  3. Skjær kveitefileten opp i fire like stykker og legg kveitestykkene i laken. Skru ned varmen og la fisken trekke i 8-12 minutter. Pass på at vannet ikke koker, da blir fisken tørr.
  4. Rødbetesaus:
  5. Finhakk rødbeten og fres den kjapt i litt olje. Tilsett hvitvin og kok ned til det halve. Det tar 10-15 minutter.
  6. Tilsett fiskekraft, og kok til rødbetene er møre (ca 5 minutter).
  7. Jevn sausen med maisenna, og tilsett smør litt etter litt under omrøring. Sausen skal ikke koke etter at smøret er tilsatt. Smak til med salt, pepper og limesaft.
  8. Vaniljeglasert gulrot og nepe:
  9. Rens grønnsakene og skjær dem i staver.
  10. Bland smør, sukker, sitronsaft og vaniljefrø i en kjele. Kok opp og tilsett gulrøttene. La det koke litt før nepene tilsettes.
  11. Kok inn til grønnsakene er møre og smak til med salt og pepper.
  12. Hasselbackpoteter:
  13. Sett ovnen på 180 grader.
  14. Skjær potetene i tynne skiver, uten å skjære helt gjennom slik at potetene fortsatt henger sammen i bunnen. Legg potetene på et smurt brett og pensle dem med smeltet smør.
  15. Stek poteter på 180 grader i 30-40 minutter, og husk å pensle med smør hvert tiende minutt. Når potetene er ferdige kan de saltes og pepres.
Tips: Kveita kan også lages i dampovn. Legg da kveitestykkene i 10 minutter i en kald saltlake før du tar dem opp og tørker god av før du legger dem på et brett og damper på 80 grader i 8-12 min.

Kilde Norges sjømatråd

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Uberkule tyske kultviner
+
Godbiter i pollisten

Uberkule tyske kultviner

Ikke uventet er de signert en som gjør akkurat slik det passer ham.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep
+
Ukens vin

Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep

2025 er årgangen som ikke bare har gitt denne storselgeren ekstra fylde, men som også vil overbevise de som ikke er så fan av riesling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir
+
Godbiter i pollisten

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir

Stadig flere britiske viner uten bobler kommer til Norge, og de er virkelig overbevisende.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Mini-barolo i magnum til knallpris
+
Ukens vin

Mini-barolo i magnum til knallpris

I siste årgang har den fått druer fra topp vinmarker uten at prisen har gått særlig opp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Overbeviste med trønderjordbær

May-Helene Sollie, bartender på Britannia i Trondheim, sikret full pott i sin første drinkkonkurranse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Taco på tirsdag? Ja klart det - og den blir enda bedre med fisk
Dagens rett

Taco på tirsdag? Ja klart det - og den blir enda bedre med fisk

Å servere fisken i tacolefser med hjemmelaget dip er både en smaksrik og lettvint vri. Derfor passer den perfekt midt i uka.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her