Kyllingspyd med cæsarsalat
Foto: Matprat/Alf Börjesson

Kyllingspyd med cæsarsalat

Lag grillspyd av kylling og kombiner det med Cæsarsalat. Det løfter retten noen ekstra hakk.

Fremgangsmåte

  1. Kyllingen:
    Finhakk hvitløk og chilipepper og fres det i litt olje i en stekepanne. Tilsett resten av ingrediensene til grillsausen.
  2. La det koke litt inn til en kraftig saus.
  3. Sausen kan gjerne lages ferdig på forhånd og oppbevares på glass i kjøleskap. Den kan også kjøpes ferdig i velassorterte supermarkeder eller asiatiske dagligvareforretninger.
  4. Skjær kyllingfiletene i biter og træ dem inn på grillspyd. Pensle med litt av hoi-sin-sausen. Har du tid, kan du la kyllingbitene marinere en stund i sausen før du griller eller steker dem.
  5. Pass på at varmen ikke er for sterk slik at kjøttet blir brent. Stek spydene i panne eller på grill noen minutter på hver side. Pensle med mer saus under steking.
  6. Cæsarsalat:
    Bland hvitløk, eggeplommer, pepper, sennep og limejus i en food-processor. Tilsett 1 dl av olivenoljen i en tynn stråle, som når du lager majones.
  7. Vask, tørk og riv salaten i biter. La noen blader være hele. Ha salaten i en salatbolle, eventuelt i porsjonsboller, og hell over dressingen. Pynt med tynne skiver parmesanost.
  8. Server kyllingspydene med cæsarsalat og gjerne ristet brød med hvitløkpasta.
  9. Hvitløkspasta:
    Sett ovnen på 225 grader.
  10. Legg hele hvitløk med skall i en liten ildfast form. Hell over litt olivenolje og legg eventuelt på noen timiankvister.
  11. Bak i ovn i ca 15 minutter eller til hvitløkfeddene kjennes myke.
  12. Skjær et snitt i hvitløkfeddene og klem ut innholdet. Mos det med en gaffel og spe med litt olje. Smak til med salt og pepper.

Kylling er godt på grillen

De beste oppskriftene med kylling finner du her

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Fortsatt fullt kjøleskap etter helgen? Her finner du 28 løsninger
Guide
Oppskrifter restemat

Fortsatt fullt kjøleskap etter helgen? Her finner du 28 løsninger

Til 17. mai har vi en tendens til å handle inn for mye. Men fortvil ikke, det er nok av oppskrifter som trenger rester.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Gled familien ekstra i dag med pasta med pølser
Dagens rett

Gled familien ekstra i dag med pasta med pølser

Dagens middagsoppskrift er en sikker vinner i barnefamilier. Den er nemlig superrask å lage og inneholder både pølser og pasta. Den perfekte restemiddag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Årets 17. mai-bobler er ekstra lekre
+
Godbiter i pollisten

Årets 17. mai-bobler er ekstra lekre

De kan bli også dine favoritter. Fantastisk champagnevaluta, den vakreste etiketten, på et pol nær deg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med store flasker på bordet blir 17. mai-festen en suksess
+
Ukens vin

Med store flasker på bordet blir 17. mai-festen en suksess

Magnum eller dobbelmagnum med denne rosévinen matcher alt du planlegger på den store dagen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Gi laksen det lille ekstra
Dagens rett

Gi laksen det lille ekstra

Med all respekt for tradisjoner. Men denne vårlige oppskriften på sprøstekt laks med nypotet, nykål og rømmesaus blir middagen uforglemmelig.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Vi har testet årets rosévin - inkludert de beste under 200 kroner
+
Tester

Vi har testet årets rosévin - inkludert de beste under 200 kroner

Blant de drøyt 400 rosévinene vi har testet det siste året, for det meste årgang 2025 og 2024 finner du garantert noe for din smak og ditt budsjett. Også de beste rosevinene under 200 kroner.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her