Pasta al Limone
Apèritif

Pasta al Limone

Med en håndfull ingredienser og 15 minutter til rådighet lager du en av Italias aller beste pastaretter

Fremgangsmåte

  1. Kok pastaen i godt saltet, kokende vann til den ikke helt er ferdig, ca 5 minutter.
  2. I mellomtiden har du kremfløte og sitronskall (legg av litt til pynt)  i en stor gryte over medium varme til det småkoker, ca 2 minutter.
  3. Skru ned varmen til lav, og rør inn en og en spiseskje med smør til sausen er tykk og kremet. Ikke tilsettet for mye smør av gangen, da kan sausen sprekke. Ha gryten av varmen.
  4. Rett før pastaen er ferdig, ha av 400 ml av pastavannet. Rør 200ml av pastavannet forsiktig inn i fløte- og sitronblandingen, og ha tilbake over medium varme.
  5. Ha så pastaen i sausen og rør godt sammen. Tilsett parmesan litt etter litt til osten er helt smeltet og sausen er kremet, ca 3 minutter.
  6. Ser sausen litt tørr ut, tilsett mer pastavann. Rør inn 2-3 ss med ferskpresset sitronsaft. Smak til med mer salt.
  7. Fordel pastaen i små boller og topp med nykvernet pepper, revet sitronskall og revne basilikumblader.

Her finner du flere deilige pastaretter

Alt du trenger å vite om pasta

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apèritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Corral de la Moreria: Hvor Michelin-mat og flamenco spiller på samme strenger
+

Corral de la Moreria: Hvor Michelin-mat og flamenco spiller på samme strenger

Corral de la Moreria i Madrid er verdens eneste restaurant der flamenco deler scene med en Michelin-stjerne. Og et av 1000 steder du må besøke før du dør. Det var også her John Lennon tilbrakte en hel natt for å lære flamencogitarens mysterier.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Slik kom Extremadura på den gastronomiske reiseruta
+

Slik kom Extremadura på den gastronomiske reiseruta

Området som har gitt spansk gastronomi pata negra-grisen, har først med Atrio, nå med tre Michelin-stjerner, fått plassen det fortjener.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Feir kjærligheten med disse lekre boblene fra et pol nær deg
+
Godbiter i pollisten

Feir kjærligheten med disse lekre boblene fra et pol nær deg

En chardonnaychampagne er å finne på de 60 + største polutsalgene – perfekt for valentinsdagen den 14. februar.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Sikre deg en ny og ungdommelig rimelig smak av Rioja
+
Ukens vin

Sikre deg en ny og ungdommelig rimelig smak av Rioja

Selv om druen er tempranillo og området er Rioja, snakker vi om en hvitvin.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Når du bruker så mye grønnsaker, trenger du mindre av den dyre fisken
Dagens rett

Når du bruker så mye grønnsaker, trenger du mindre av den dyre fisken

Vi behøver vel ikke fortelle at dette er ukens sunneste, men det poenget lar vi ligge, for denne oppskriften byr på masse smak.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Sett i gang å bake: Inviter til bollefest på fastelavn
Guide

Sett i gang å bake: Inviter til bollefest på fastelavn

Ingen fastelavnssøndag uten boller. Bruk derfor oppskriftene og supertipsene du finner her, og du er med på å sikre fastelavnsbollens fremtid.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her