Pasta al Limone
Apèritif

Pasta al Limone

Med en håndfull ingredienser og 15 minutter til rådighet lager du en av Italias aller beste pastaretter

Fremgangsmåte

  1. Kok pastaen i godt saltet, kokende vann til den ikke helt er ferdig, ca 5 minutter.
  2. I mellomtiden har du kremfløte og sitronskall (legg av litt til pynt)  i en stor gryte over medium varme til det småkoker, ca 2 minutter.
  3. Skru ned varmen til lav, og rør inn en og en spiseskje med smør til sausen er tykk og kremet. Ikke tilsettet for mye smør av gangen, da kan sausen sprekke. Ha gryten av varmen.
  4. Rett før pastaen er ferdig, ha av 400 ml av pastavannet. Rør 200ml av pastavannet forsiktig inn i fløte- og sitronblandingen, og ha tilbake over medium varme.
  5. Ha så pastaen i sausen og rør godt sammen. Tilsett parmesan litt etter litt til osten er helt smeltet og sausen er kremet, ca 3 minutter.
  6. Ser sausen litt tørr ut, tilsett mer pastavann. Rør inn 2-3 ss med ferskpresset sitronsaft. Smak til med mer salt.
  7. Fordel pastaen i små boller og topp med nykvernet pepper, revet sitronskall og revne basilikumblader.

Her finner du flere deilige pastaretter

Alt du trenger å vite om pasta

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Kilde Apèritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Tyttebær passer til mer enn trollkrem og kjøttkaker som her i en cobbler med epler
Ukens kake

Tyttebær passer til mer enn trollkrem og kjøttkaker som her i en cobbler med epler

Denne desserten kommer til å få fart på seg. Oppskriften er veldig enkel.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Endelig tid for barolo – disse er uberklassiske og godt priset
+
Godbiter i pollisten

Endelig tid for barolo – disse er uberklassiske og godt priset

Med 2021-årgangen lever de fullt opp til forventningene – og litt mer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Uberkule tyske kultviner
+
Godbiter i pollisten

Uberkule tyske kultviner

Ikke uventet er de signert en som gjør akkurat slik det passer ham.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep
+
Ukens vin

Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep

2025 er årgangen som ikke bare har gitt denne storselgeren ekstra fylde, men som også vil overbevise de som ikke er så fan av riesling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Smak 6 svært deilige viner fra Piemonte
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Smak 6 svært deilige viner fra Piemonte

Drøm deg bort til vakre Piemonte den 20. oktober med viner laget av to unge kvinnelige vinmakere som våger å tenke nytt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Santa Barbara-pinot til knallpris
+
Ukens vin

Santa Barbara-pinot til knallpris

Den får druer fra noen av «gullkystens» beste vinmarker uten at det reflekteres i prisen.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her