Penne alla vodka

Fremgangsmåte

Smelt smør og løs opp buljongterningen i den. La det frese lett. Ha i fløte, polpa di pomodoro, løk (kuttet i terninger) og 1/2 av vodkaen. Kok dette mens pastavannet koker (husk å salte kokevannet rikelig en håndfull grovt salt til ca. 2 liter.) Ha i penne. Hell av vannet mens pennene er svært al dente (det skal være en hard kjerne inne). Ha pastaen i sausen og kok den videre i ca 2 minutter til pastaen er ferdig kokt. Ofte må man ha på litt ekstra vann slik at den ikke tørker ut. Når pastaen serveres skal den være passe tørr. Sausen skal ikke ligge igjen som en tykk væske i bunnen. Når den er nesten ferdig, tar du i resten av vodkaen og gir pastaen i sausen et siste oppkok.

Når retten serveres skal man rive muskatnøtt (rikelig) isteden for parmesanost.

Dette er en herlig rett som brukes i puber i Roma. Den spises normalt som nattmat. Prøv den kl. 0200 om natten. Du finner ikke oppskriften andre steder.

Her er alt du behøver å vite om pasta

Se våre andre forslag med pasta og fisk

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Marianne Gjesvik Mancini

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Dette er en av få flasker igjen fra den legendariske 1996-årgangen
+
Tester
100 musserende viner testet

Dette er en av få flasker igjen fra den legendariske 1996-årgangen

Om 5500 er for mye, finnes andre vellagrete champagner til gunstigere pris, og ikke minst mange andre riktig så spennende nye bobler i toppklassen. Samt også noen veldig gode kjøp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Blant de 150 hvitvinsboksene og posene som er testet finner du garantert noe for ditt behov i sommerferien
+
Tester

Blant de 150 hvitvinsboksene og posene som er testet finner du garantert noe for ditt behov i sommerferien

Ethvert feriekjøleskap har plass til en boks med hvitvin - og mange hvitvinsbokser inneholder virkelig seriøs vin. Noen er sågar bedre enn de fleste sammenlignbare flaskeutgaver.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget
+
Godbiter i pollisten

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget

Kitzeck-Sausal er et område få har hørt om, men som du ikke glemmer når du først har vært der.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Unike Andes-nære viner
+
Ukens vin

Unike Andes-nære viner

Det finnes høyereliggende vinmarker i Argentina enn hvor disse kommer fra, men veldig få som er så nær og så påvirket av Andes-fjellene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Har du gammelt brød, har du verdens raskeste middag
Dagens rett

Har du gammelt brød, har du verdens raskeste middag

Bruschetta med parmaskinke, gorgonzola og soltørkede tomater er ikke bare en rask, men også veldig god middagsløsning. Og som kan tilpasses etter hva du har i kjøleskapet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Ceviche Chifero er perfekt sommermat - imponer gjestene og deg selv
Dagens rett

Ceviche Chifero er perfekt sommermat - imponer gjestene og deg selv

Denne oppskriften ser kanskje komplisert ut, men er egentlig ganske så enkel. Lager du den klassiske tigermelken kvelden før, har du i tillegg en meget sofistikert middag på under 15 minutter.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her