Penne alla vodka

Fremgangsmåte

Smelt smør og løs opp buljongterningen i den. La det frese lett. Ha i fløte, polpa di pomodoro, løk (kuttet i terninger) og 1/2 av vodkaen. Kok dette mens pastavannet koker (husk å salte kokevannet rikelig en håndfull grovt salt til ca. 2 liter.) Ha i penne. Hell av vannet mens pennene er svært al dente (det skal være en hard kjerne inne). Ha pastaen i sausen og kok den videre i ca 2 minutter til pastaen er ferdig kokt. Ofte må man ha på litt ekstra vann slik at den ikke tørker ut. Når pastaen serveres skal den være passe tørr. Sausen skal ikke ligge igjen som en tykk væske i bunnen. Når den er nesten ferdig, tar du i resten av vodkaen og gir pastaen i sausen et siste oppkok.

Når retten serveres skal man rive muskatnøtt (rikelig) isteden for parmesanost.

Dette er en herlig rett som brukes i puber i Roma. Den spises normalt som nattmat. Prøv den kl. 0200 om natten. Du finner ikke oppskriften andre steder.

Her er alt du behøver å vite om pasta

Se våre andre forslag med pasta og fisk

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Marianne Gjesvik Mancini

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
I dag blir det en ekstra smaksrik vri på laksen
Dagens rett

I dag blir det en ekstra smaksrik vri på laksen

Det tar mye kortere tid å lage pulled laks enn kjøtt. Her er oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Lag en påskevri på biffmiddagen
Dagens rett

Lag en påskevri på biffmiddagen

Biff og appelsin er kanskje ikke det første du tenker på, men du kommer til å bli overbevist av denne oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen
+
Godbiter i pollisten

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen

Du finner den i de fleste velassorterte polutsalg. Og prisen er upåklagelig - vi snakker om mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen
+
Ukens vin

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen

Få viner byr på like god valuta for pengene – og vekker like mye følelser som vinen fra et av verdens aller mest risikofylte områder.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Trå til med mør og saftig entrecôte
Dagens rett

Trå til med mør og saftig entrecôte

Skikkelig fredagsstemning blir det rundt middagsbordet med denne oppskriften på grillet entrecôte med spinatpoteter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Egg, rom og litt ekstra smak gir den riktige påskestemningen
Ukens drink

Egg, rom og litt ekstra smak gir den riktige påskestemningen

Rum flip er det nærmeste du kommer eggelikør, men altså mye bedre og lettere å drikke.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her