Penne alla vodka

Fremgangsmåte

Smelt smør og løs opp buljongterningen i den. La det frese lett. Ha i fløte, polpa di pomodoro, løk (kuttet i terninger) og 1/2 av vodkaen. Kok dette mens pastavannet koker (husk å salte kokevannet rikelig en håndfull grovt salt til ca. 2 liter.) Ha i penne. Hell av vannet mens pennene er svært al dente (det skal være en hard kjerne inne). Ha pastaen i sausen og kok den videre i ca 2 minutter til pastaen er ferdig kokt. Ofte må man ha på litt ekstra vann slik at den ikke tørker ut. Når pastaen serveres skal den være passe tørr. Sausen skal ikke ligge igjen som en tykk væske i bunnen. Når den er nesten ferdig, tar du i resten av vodkaen og gir pastaen i sausen et siste oppkok.

Når retten serveres skal man rive muskatnøtt (rikelig) isteden for parmesanost.

Dette er en herlig rett som brukes i puber i Roma. Den spises normalt som nattmat. Prøv den kl. 0200 om natten. Du finner ikke oppskriften andre steder.

Her er alt du behøver å vite om pasta

Se våre andre forslag med pasta og fisk

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Marianne Gjesvik Mancini

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Å bake brød er fantastisk terapi som også gir stor belønning i form av god smak og en følelse av å lykkes
Ukens kake
Oppskrifter hjemmebakt brød

Å bake brød er fantastisk terapi som også gir stor belønning i form av god smak og en følelse av å lykkes

Velg oppskriften som passer din dagsform og innhold i kjøkkenskapet best, blant disse velutprøvde og velsmakende brødene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Slik håndterer vinprodusentene de mange krisene
+

Slik håndterer vinprodusentene de mange krisene

Vinverdenen står i tre kriser, en miljømessig, en økonomisk forårsaket av fallende etterspørsel og en identitetskrise. Problemene de skaper løses på en rekke ulike måter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

De lekreste bobler finnes på 60+ pol
+
Godbiter i pollisten

De lekreste bobler finnes på 60+ pol

Denne champagne-neoklassikeren er ikke bare nydelig nå, men har dokumentert en usedvanlig god lagringsevne – etter omkorking.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid
+
Ukens vin

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid

På plass på 180 pol, prisen er utrolig god, og den finnes sågar i magnum, også den til svært god pris.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Kalkun kan også serveres på denne måten
Dagens rett

Kalkun kan også serveres på denne måten

Når den milde kalkunsmaken pakkes inn i karri og kokos, og alt serveres i en gryte, har du en perfekt rett til koldtbordet eller hovedrett om du har mange til bords.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Slik bruker du opp restene etter julematen
Guide
Rester julemat

Slik bruker du opp restene etter julematen

Av restene fra julematen kan du lage mange nok smakfulle munnfuller at det blir nok til flere. Eller bare en rekke gode middager i årets første uke. Her får du oppskriftene.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her