Stekt havabbor med ristet blomkål og spinatsaus
Foto: Lara Hata

Stekt havabbor med ristet blomkål og spinatsaus

En sommerlig rett med en av Sør-Europas mest populære fiskesorter, havabbor.

Fremgangsmåte

Blomkålen:
Rens og del blomkålen i buketter og kok den til den begynner å bli mør i godt saltet vann. Avkjøles med en gang i rikelig kaldt vann. La blomkålbukettene renne godt av seg. Kutt bacon i små terninger. Stek sprø i varm panne. Legg over på tørkepapir.

Stek blomkålbukettene til de begynner å bli gylne. Ha i baconet. Smak til med salt og pepper. Hold varm.

Spinatsausen:
Rens favabønner og kok i 1 minutter. Skyll i kaldt vann og skrell av hinnen. 

Skyll spinaten, tørk den og blansjer den raskt i kokende lett saltet vann i 1-2 sekunder. Skylles raskt under kaldt vann for å avkjøles. Klem ut vannet og hakk spinaten grovt.

Kok opp kraften, legg i den blansjerte spinaten, kok opp igjen og kjør det hele i blenderen (stavmikser eller kjøkkenmaskin).

Hell det så over i kjelen og hold den varm. Må ikke koke da mister spinaten den friske fargen. Pisk inn smøret. Vend inn kokte favabønner. Smak til med salt og pepper.

Fisken:
Stek fisken i smør eller olje på middels sterk varme, skru deretter ned og stek raskt på den andre siden. Krydre med salt og pepper.

Anrett fisken på toppen av spinatsausen. Server blomkålen ved siden av.

Flere deilige retter med havabbor finner du her

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Det er fortsatt mulig å få solid chardonnayvaluta fra Burgund
+
Godbiter i pollisten

Det er fortsatt mulig å få solid chardonnayvaluta fra Burgund

Denne produsenten lager vinene etter alle kunstens regler, og det kjennes på smaken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Nordmenn elsker gresk (hvit)vin, prøv disse nyhetene
+
Ukens vin

Nordmenn elsker gresk (hvit)vin, prøv disse nyhetene

Gjør en gresk vri på 1. mai-helgen i år, fr den ene kan du plukke med deg allerede i dag i de fleste polutsalg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Møt Englands fremste stjernevinmaker som kan mer enn musserende vin
+
Godbiter i pollisten

Forsiden akkurat nå - 4

To supre viner i basis fra denne superkvinnen
+
Ukens vin

To supre viner i basis fra denne superkvinnen

Julia Kemper har satt ettertrykkelig spor etter seg i basishylla med stadig nye viner i klassen klar adresse og veldig god valuta for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

By på lekker kalveschnitzel i kveld
Dagens rett
Kalveschnitzel

By på lekker kalveschnitzel i kveld

Det blir ekstra god stemning rundt middagsbordet med schnitzel laget av saftig og mørt kalvekjøtt. Her er oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Med helstekt kylling blir det alltid god stemning rundt bordet
Dagens rett

Med helstekt kylling blir det alltid god stemning rundt bordet

Helstekt kylling er en skikkelig festrett, og sausen lager seg nesten helt selv under stekingen.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her