Stekt havabbor med ristet blomkål og spinatsaus
Foto: Lara Hata

Stekt havabbor med ristet blomkål og spinatsaus

En sommerlig rett med en av Sør-Europas mest populære fiskesorter, havabbor.

Fremgangsmåte

Blomkålen:
Rens og del blomkålen i buketter og kok den til den begynner å bli mør i godt saltet vann. Avkjøles med en gang i rikelig kaldt vann. La blomkålbukettene renne godt av seg. Kutt bacon i små terninger. Stek sprø i varm panne. Legg over på tørkepapir.

Stek blomkålbukettene til de begynner å bli gylne. Ha i baconet. Smak til med salt og pepper. Hold varm.

Spinatsausen:
Rens favabønner og kok i 1 minutter. Skyll i kaldt vann og skrell av hinnen. 

Skyll spinaten, tørk den og blansjer den raskt i kokende lett saltet vann i 1-2 sekunder. Skylles raskt under kaldt vann for å avkjøles. Klem ut vannet og hakk spinaten grovt.

Kok opp kraften, legg i den blansjerte spinaten, kok opp igjen og kjør det hele i blenderen (stavmikser eller kjøkkenmaskin).

Hell det så over i kjelen og hold den varm. Må ikke koke da mister spinaten den friske fargen. Pisk inn smøret. Vend inn kokte favabønner. Smak til med salt og pepper.

Fisken:
Stek fisken i smør eller olje på middels sterk varme, skru deretter ned og stek raskt på den andre siden. Krydre med salt og pepper.

Anrett fisken på toppen av spinatsausen. Server blomkålen ved siden av.

Flere deilige retter med havabbor finner du her

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Spesialpol: Som ventet får riesling konkurranse fra både chardonnay og pinot noir når Tyskland er tema
+
Tester

Spesialpol: Som ventet får riesling konkurranse fra både chardonnay og pinot noir når Tyskland er tema

Så selv om det er en god håndfull friske og konsentrerte 2024-rieslinger som er verd å sjekke ut, utfordres de både innen- og utenfra.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Knallkjøp som gir en annen smak av Etna
+
Godbiter i pollisten

Knallkjøp som gir en annen smak av Etna

Hos Al-Cantàra kombineres kunst og poesi med vinmaking og innimellom andre enn de vanlige druesortene i førersetet – og det smaker svært godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

På jakt etter det rimeligere Burgund? Start med disse
+
Godbiter i pollisten

På jakt etter det rimeligere Burgund? Start med disse

Grégoire Hoppenots Fleurie-er lever opp til at Beaujolais er det «nye» Burgund, med en annen druesort og et annet terroir, men prisene er fortsatt og heldigvis svært moderate.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Rosevinsesongen sparkes i gang med herlige viner til supre priser
+
Ukens vin

Rosevinsesongen sparkes i gang med herlige viner til supre priser

To varianter av pinot noir, og en morsom ikke helt tørr blandingsrosé i litersflaske. Da er vi i gang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Opplev den engelske vinrevolusjonen med topp-produsent
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Opplev den engelske vinrevolusjonen med topp-produsent

For bare noen få år siden var det en kuriositet, men i dag er engelsk vin i absolutt verdensklasse. Bli med den 26. mai når Englands største og mest anerkjente vinprodusent, Chapel Down, kommer til Oslo.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Er grillen klargjort? Skaff deg disse vinene til sesongstart
+
Ukens vin

Er grillen klargjort? Skaff deg disse vinene til sesongstart

200 kroner hver og alle gjør en jobb overfor vårens første grilling. Samtidig som de skiller seg klart ut i sin prisklasse.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her