Toscansk bønnesuppe
Foto: bhofack2

Toscansk bønnesuppe

Dette er en skikkelig toscansk klassiker. Med alle de gode ingrediensene blir det et måltid du ikke kommer til å glemme, og garantert kommer til å servere igjen.

Fremgangsmåte

Bløtlegg bønnene i rikelig med vann over natten. Neste dag kokes bønnene i vann som dekker, sammen med salviebladene og hvitløken i 1 til 11/2 time til de er møre men ikke i hjelkokt. Pass også på at kjelen ikke koker tørr, da må du tilsette mer vann.

Eller du kan bruke 2 pakker ferdigkokte hvite bønner. 

Skjær løk, selleri og gulrøtter i terninger/skiver, fres i olivenolje i 5-10 minutter til grønnsakene er myke og blanke. Tilsett squashen som er skåret i terninger samt kylling- eller grønnsakskraften og bring opp til kokepunktet. Tilsett så spinaten som er vasket og tørket, tomatene og juicen og la det småkoke i ca. 15 minutter.

De kokte bønnene, tilsettes suppen sammen med kokevannet. Hvis du bruker ferdig kokte bønner, tilsetter du 1/2 liter vann.

Smak til med salt og pepper. Så skal suppen trekke på kokepunktet i 30-50 minutter. Rør innimellom slik at den ikke fester seg i bunnen av gryten.

Server suppen i dype tallerkener. Dryss over finhakket bladpersille.

Hell din beste olivenolje over. Spises med daggammelt brød som du har ristet eller grillet lett på forhånd. Sett frem olivenoljeflasken på bordet slik at hver og en kan dryppe olje på brødet. Det er nemlig dette som gir den ekte toscanske smaken.

Supper kan varieres i det uendelige. Se bare her

Her finner du oppskrifter på kraft til bruk i mange retter

9 lettlagete supper å ta med på tur

Her finner du mange flere deilige supper

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & Vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Barolo i 2021-årgang er for den tålmodige - men det er også annet godt nytt på spesialpolet i oktober
+
Tester

Barolo i 2021-årgang er for den tålmodige - men det er også annet godt nytt på spesialpolet i oktober

Her finner du både Sassicaia, Biondi-Santi og Soldera Case Basse samt noen andre utenfor allfarvei-italienere.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Festretten soyamarinert svinefilet med syltede rotgrønnsaker kan alle klare 
Dagens rett

Festretten soyamarinert svinefilet med syltede rotgrønnsaker kan alle klare 

Med denne asiatiskinspirerte oppskriften får du en helt annen smaksopplevelse av svinefileten. Ikke er oppskriften vanskelig heller.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Med denne får du en solid smak av Nord-Rhône for en liten sum
+
Godbiter i pollisten

Med denne får du en solid smak av Nord-Rhône for en liten sum

Fra samme produsent kommer også strålende utgaver fra de beste terroirene i Nord-Rhône.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallpris for viner fra Napolis bakland
+
Ukens vin

Knallpris for viner fra Napolis bakland

Både den røde og den hvite representerer veldig godt Campanias potensial – og ikke minst produsentens håndlag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Eksklusiv smaking av engelske viner
Matkurs og vinkurs

Eksklusiv smaking av engelske viner

Engelske viner er noe av det aller heteste på vinfronten, og ikke uten grunn. Denne kvelden blir det både lekre bobler og stille viner i glasset med selveste Master of Wine, Sebastian Bredal.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Her finner du oktober-utgaven 2025 av Apéritif magasin
+

Her finner du oktober-utgaven 2025 av Apéritif magasin

Bli med til svenskekystens stolthet Signum, til Georgia, Moldova og Cognac og finn ut hvorfor Mont d'Or er osten som smelter Norge - blant annet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her