Tournedos med sopp- og fløtesaus
Aperitif

Tournedos med sopp- og fløtesaus

Det er en grunn til at tournedos er en klassiker blant biffer, den er saftig og mager på samme tid. Og trenger en god saus ved siden av.

Fremgangsmåte

Gni inn fileten med salt og pepper. Brun den rundt det hele og legg den over i et ildfast fat. La den ettersteke i stekeovnen på 125° C i ca. 12-20 minutter, avhengig av hvor rosa man ønsker kjøttet.

Om du steker filetstykket i porsjonsstykker, steker du biffene på sterk varme til de begynner å "svette", så snur du dem og steker raskt på den andre siden for rå biff, eller til den begynner å svette for middels stekt. Da dropper du altså stekeovnen.

Serveres med sopp- og fløtesaus, aspargesbønner og hvitløkspoteter.

Sopp- og fløtesaus:
Del soppen i skiver. Brun smør i en panne og fres soppen til den er har fått en fin og gyllen farge. Smak til med litt salt og pepper. Hell over kraft og fløte og kok opp. La sausen småkoke i ca. 10 minutter til den tykner lett. Smak til med soyasaus.

Lær mer om hvordan du skal tilberede biffkjøtt her 

 

Sendt inn av Aperitif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Bak det rosa utseendet skjuler det seg mye kraft og smak
+
Ukens drink

Bak det rosa utseendet skjuler det seg mye kraft og smak

For med Maidens Blush er det så vel gin som pastis - og litt grenadin for fargens skyld.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Sørfranske rødviner i en klasse for seg
+
Godbiter i pollisten

Sørfranske rødviner i en klasse for seg

Takket være naturlige metoder, biodynamisk drift og råd fra en kultprodusent, har denne historiske Languedoc-produsenten fått en nystart, men ikke helt uten dramatikk.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Kupp for sensommerlig rødvinskos
+
Godbiter i pollisten

Kupp for sensommerlig rødvinskos

Gamay fra Morgon (og en av de beste vinmarkene) er den perfekte rødvin for lune augustkvelder

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Herlig og seriøs økologisk hvitvin til super pris
+
Ukens vin

Herlig og seriøs økologisk hvitvin til super pris

Hvitvin fra Rhône som både har moderat alkohol, god friskhet og en veldig gunstig pris, er sjelden vare.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Innbakte pølser er skikkelig fredagsmoro
Dagens rett

Innbakte pølser er skikkelig fredagsmoro

Både store og små kan fritt velge hva de fylles med. Nyt dem i hjemmet eller pakk dem med i sekken og grill over bålet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Dette er blant vinene som er aller strengest kvotert på spesialslippet i august
+
Tester

Dette er blant vinene som er aller strengest kvotert på spesialslippet i august

Kultstatusen for de beste produsentene i flere av Loire-appellasjonene, øker jevnt og trutt. Det gjør også prisene, så det er nå det lønner seg å kjøpe.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her