Aspargessalat med posjert egg og ost
Foto: Astrid Hals

Aspargessalat med posjert egg og ost

Nykokt asparges smaker himmelsk, men må ikke serveres med hollandaisesaus. Prøv denne oppskriften. Husk kalde, ferske egg når du skal posjere.

Fremgangsmåte

Riv salaten med fingrene og legg den i iskaldt vann, gjerne med isbiter.

Knekk av den trenede nederste delen av aspargesen og kok dem i godt saltet vann til de er såvidt møre men har litt motstand nederst på stilken.

Ha asparges straks over i isvann for å stoppe kokeprosessen. Ha salaten i en salatslynge og kjør den til salaten er nesten helt tørr.

Kok opp vannet til eggene sammen med eddiken, skru ned varmen slik at det simrer. Knekk eggene i en kopp en ad gangen og ha de i det kokende vannet.

La dem trekke 3-4 minutter til eggehviten er fast og plommen fortsatt flytende. Kok bare to og to egg om gangen.

Ha eggene raskt over i kaldt vann slik at kokeprosessen stanser.

Bland alle ingrediensene til salaten, legg på posjert egg og drypp over dressing. Server salaten med brød.

Tips: Dersom du synes det er vanskelig å posjere egg, kan du også servere salaten med et løskokt egg. Hvis du ikke har en salatslynge kan du ha salaten i et kjøkkenhåndkle og riste salaten godt tørr i det.

Dress opp salaten med disse dressingene

Dette er forskjellen på hvite og grønne asparges

Her finner du alle aspargesoppskriftene

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Slik inntok Texas Skåne - ingen røyk uten kjøtt er mottoet for Holy Smoke
+

Slik inntok Texas Skåne - ingen røyk uten kjøtt er mottoet for Holy Smoke

Holy Smoke startet som et hobbyprojekt, og er blitt en kjempesuksess med sin satsing på tex-barbeque. Slik at sesongrestauranten er blitt Sveriges fremste barbequedestinasjon.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene
+
Godbiter i pollisten

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene

Den koster det samme som en ok Burgund-pinot, men har en langt mer spennende fortelling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Den kuleste roséen er like kul i år
+
Godbiter i pollisten

Den kuleste roséen er like kul i år

Den er i tillegg et veldig godt kjøp, kommer i svært små kvanta og blir raskt utsolgt, så handle raskt. Eller velg den røde utgaven. Så er du klar for piknik.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta
+
Ukens vin

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta

De inneholder nemlig vin som er ment for en helt annen prisklasse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Fredagen er reddet med denne på menyen
Dagens rett

Fredagen er reddet med denne på menyen

Med denne enkle oppskriften vil du imponere også de kresne med dine kokkekunster.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Britisk chablis-boks-utfordrer
+
Ukens vin

Britisk chablis-boks-utfordrer

Den første engelske bib-en på polet, er en friskus og som med fordel kan erstatte chablis i dette formatet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her